Potem, ko lani prireditve zaradi pandemije ni bilo, so se letos vaščani odločili, da jo bodo spet organizirali. Resda v nekoliko skromnejši obliki, brez kulturnega programa in brez zabave ob glasbi, zato pa s tradicionalno ponudbo jedi s šparglji in ponudbo svežih špargljev na stojnicah. Organizator je bilo Kulturno-turistično društvo Jani Feher Dolga vas, pri organizaciji dogodka pa je sodelovala tudi Krajevne skupnosti Dolga vas.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Sveže šparglje in jedi iz te tudi v Prekmurju vse bolj priljubljene zelenjave, so ponujale tri družine iz Dolge vasi, je povedala predsednica KTD Jani Feher Dolga vas Katja Sarjaš. To so družine Radikon, Gomzi in Sarjaš. Družine, katere pridelujejo šparglje, so pripravljale pred obiskovalci in na stojnicah ponujale špargljev langaš, pačenice s šparglji, hamburger s šparglji, špargljeve njoke, špargljeve miške in druge jedi. Da je še bolj dišalo po jedeh s šparglji pa je poskrbela tudi Krajevna skupnost Dolga vas. Ti so obiskovalcem ponujali špargljev golaž. Tokrat sicer zabavnoglasbenega programa s plesom ni bilo, so pa organizatorji poskrbeli, da je dogodek potekal ob glasbi v živo. Zanimanje za to zdravo zelenjavo se povečuje, zato jo tudi brez težav prodajo. Letos so jih sicer zaradi slabega vremena pridelali nekoliko manj kot prejšnja leta. Maj in junij sta meseca, ko jih je na trgu največ in so tudi najbolj kakovostni. Najboljše jedi pa so, če so ob pripravi jedi sveži, torej na njivi pobrani isti dan, pravi Katja Sarjaš.
V Dolgi vasi je šest domačij, kjer jih pridelujejo na večjih površinah za prodajo na trgu. Začetnik pridelave te zelenjave v Dolgi vasi in pobudnik za organizacijo prireditve Dan špargljev in špargljevih jedi je bil Vlado Radikon. Ta se je pri pridelavi zgledoval po prednikih, ki so prišli v Prekmurje s Primorske, od koder so jih tudi prinesli.