Družba izvaja rejo prašičev na lokaciji v Ljutomeru, kjer imajo 750 stojišč za plemenske svinje, letno pa vzredijo 15 tisoč sesnih pujskov. Te po odstavitvi pa vse do prodaje oskrbujejo v vzreji na farmi na Cvenu, kjer se je leta 2017 začela zgodba z obnovami starih hlevov, danes pa so predstavili nekaj več kot 3,5 milijona evrov vredno novo investicijo, v kateri je prostora za 845 plemenskih svinj. Kot je povedal direktor družbe Miha Kuhar, gre za eno najbolj modernih farm pri tudi v širši okolici tega dela Evrope, saj je v njej najsodobnejša oprema, prilagojena nemškim standardom.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Na farmi, ki je velika približno 4 tisoč kvadratnih metrov, bodo letno vzredili okrog 25 tisoč tekačev letno. "Za prodajo malih pujskov trenutno ni skrbi, saj imamo povpraševanje trikrat večje od količine živali, s katerimi trenutno razpolagamo. Prav tako smo trenutno edini v državi, ki smo vključeni v rejski program dobrobit živali. Živali prodajamo samo v Sloveniji, imamo pa veliko povpraševanje tudi iz drugih držav," je še povedal Kuhar. Plemenske svinje bodo na novo lokacijo začeli seliti čez približno en mesec.
Reja na farmi bo potekala v enotedenskem ritmu, to pomeni, da se bodo svinje prasile vsak teden. "Imamo 21 skupin živali, v vsaki skupini je 40 živali, te skupine pa bodo krožile v celem objektu. Upamo, da bomo presegli sedanje število odstavljenih pujskov po posamezni plemenski svinji, želimo si, da bi to število bilo 13,5 pujskov. Celotna zgradba je urejena za največjo dobrobit živali, tudi zato so boksi veliki 6,8 kvadratnih metrov, da ima svinja najboljšo možno oskrbo," je pojasnila Darja Antolin, vodja prašičereje v družbi.
Pujski, ki se skotijo, ostanejo pri svinji 28 dni, v tem času dosežejo med 6 do 8 kilogramov, za tem pa jih preselijo v drug hlev, kjer jih spitajo do 25 kilogramov in jih nato prodajo. "Tudi pujskom smo zagotovili maksimalno udobje, povečali smo jim pokrit prostor, kamor se lahko skrijejo, tam pa imajo možnost talnega gretja in gretja zgoraj. Tudi svinjo lahko po kotitvi izpustimo iz boksa, prav tako ima na voljo hrano, ki si jo lahko dozira sama," je še povedala sogovornica.
Družba prav tako proizvaja lastne plemenske mladice, ves plemenski material kupujejo na Danskem. Izvajajo tudi prodajo plemenskih mladic, v prihodnje pa želijo stopiti še korak dlje na tem področju, saj želijo slovenskemu trgu ponuditi kakovosten in genetsko sodoben plemenski material, hkrati pa tudi svetovanje rejcem, ki se odločijo za nakup njihovega plemenskega materiala.
Na farmi na Cvenu bo poleg Antolinove delalo še 13 drugih oseb, in sicer en vzdrževalec ter po en posameznik na 100 plemenskih svinj, v hlevu pri vzreji tekačev pa bodo še trije zaposleni.