Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer (GFML) je vrata odprla 1. septembra 1963, v letih do danes pa je v njej srednješolsko izobraževanje zaključilo več kot 5400 maturantov.
Začetkov se je v nagovoru spomnil tudi ravnatelj Zvonko Kustec. "Iz začetkov 60. let prejšnjega stoletja so se rodile sanje, ki so odprle vrata perspektivni vzgoji in izobraževanju na tem, upam si reči, pogosto pozabljenem koncu Slovenije. Že takrat so snovalci gimnazijske zgodbe verjeli vase in v izjemno moč prleškega duha. Zavedali so se, da so intelektualni posamezniki nepogrešljivi arhitekti napredka, nekakšni graditelji dediščine in nosilci bakle znanja, modrosti in vizije, ki so ključnega pomena pri načrtovanju poti v bolj razsvetljeno in obetavno prihodnost človeštva," je poudaril.
Nadaljeval je, da so bili začetek ter tudi nadaljnja leta težki, z izzivi pa so se soočili ter zagrabili priložnosti, da šola ni le obstala, ampak tudi napredovala. Navedel je spremembe, s katerimi se je šola spopadala, od izobraževalnih reform, sprememb kurikuluma, pedagoških pristopom, prilagajanju gospodarskim, infrastrukturnim in okoljskim izzivom. Pozneje je šola začela sodelovati z univerzami in visokošolskimi ustanovami ter šla v koraku s tehnologijo. Kustec je izpostavil tudi navezavo z mednarodnimi partnerji.
Kaj po njegovih besedah prinaša prihodnost?
Preberite še
Odpri v novem zavihku(ZVONKO KUSTEC) Inženir, ki se je dobro znašel v šolstvu, se po 20 letih poslavlja od ravnateljevanja
Zvonko Kustec se bo sredi oktobra po 20 letih poslovil od funkcije ravnatelja Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer. Njegova kariera pa se ni začela v šolstvu, saj je deset let delal v industriji. Gospod, ki ga marsikdo prepozna tudi po klobuku, se pokoja veseli.
"Zagotovo številne nadaljnje spremembe in nekoliko drugačne izzive. Treba se bo prilagajati razvijajočim družbenim potrebam in vsesplošnemu napredku, pred nami je doba vsestranske digitalizacije, vse pogosteje se soočamo z avtomatizacijo, globalnimi izzivi in krizami,…" Prav tako, da bo treba iskati odgovore na vprašanja, kako zagotoviti pravičen dostop do tehnologij, kako integrirati umetno inteligenco in avtomatizacijo ter razvijati prilagodljive veščine.
Zvonko Kustec je izpostavil še predano delo in požrtvovalnost vseh nekdanjih in sedanjih zaposlenih, zgodbo o uspehu pa so jim pomagali zgraditi tudi vsi dijaki, njihovi starši, zunanji sodelavci ter lokalno okolje. "V čast mi je, da sem to skupnost lahko vodil 20 let in vesel sem, da lahko skupaj praznujemo obletnico. Baklo predajam novi generaciji in prepričan sem, da bosta duh odličnosti in predanosti negovanju mladih upov, umov še naprej opredeljevala našo institucijo in zagotovila, da bo ostala svetilnik navdiha in upanja za prihodnje rodove," je sklenil Kustec. Prihodnji teden se poslavlja od ravnateljevanja in odhaja v pokoj, njegov naslednik pa bo Franc Čuš.
Gimnazija je Kustecu ob koncu akademije podelila jubilejno nagrado za vso opravljeno delo, za tvorno sodelovanje pri uveljavitvi položaja in pomena GFML v lokalnem, državnem in mednarodnem okolju ter za prispevek h kvaliteti izobraževanja in bivanja tako kot v Ljutomeru kot v širšem okolju.
Svečanosti sta se udeležila tudi minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda ter direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo Vinko Logaj. Oba sta izrazila čestitke ob jubileju, minister je govoril o začetkih šole, o programih in njihovi širitvi ter tudi o pomenu dobrega in varnega učnega okolja. Šoli je zaželel, da še naprej sled ciljem, in da jih s sodelovanjem, spoštovanjem, razumevanjem in sočutjem tudi doseže.
"Jubilej ne pomeni le toliko let GFML, ampak tudi toliko vpisanih generacij, ki so vsaka zase pustile pečat. Pomeni začetek srednješolskega izobraževanja za dijake, med katerimi so danes številni strokovnjaki in nosilci pomembnih nalog v naši ožji in širši skupnosti," pa je dejal Logaj in dodal, da je 60 let razvoja v Ljutomeru vodilo tudi širjenje programske ponudbe, s čimer se je odpirala možnost izobraževanja v domačem okolju.
Dogodek sta povezovala Vid Sakač in Silva Vrbnjak, v kulturnem delu programa pa so nastopili Komorni zbor Orfej, Tadej Vesenjak, mladi glasbeniki in recitatorji, skupina Spicy, Samo Budna. Zbrane je pozdravila tudi ljutomerska županja Olga Karba, ob koncu sta jih nagovorila še nekdanja ravnatelja Ivan Rihtarič in Boris Zrelec.
Obiskovalci, med katerimi so bili številni nekdanji dijaki, so si po svečani akademiji lahko ogledali prostore šole, spregovorili s profesorji, vodstvom šole ter nekdanjimi sošolci, nato pa je sledilo še druženje generacij.