Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je v pozdravnem nagovoru spomnil na kongres pred 48 leti, ko je bila ustanovljena tudi prva romska organizacija. »Kongres velja za začetek usklajenih prizadevanj za spodbujanje pravic in interesov Romov na mednarodni ravni. Glavna naloga kongresa je bilo sprejetje strategije organiziranega boja za svoje pravice, ki je potekal pod sloganom 'Ustavi rasizem, diskriminacijo in preganjanje'.« Za predsednika so izvolili Slobodana Berberskega, sprejeli himno Djelem, Djelem in zastavo z rdečim kolesom, ki simbolizira Indijo – njihovo domovino.
Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah. Izhajajo iz Indije, v Evropi jih je med osem in deset milijonov. V Sloveniji pa približno 10 tisoč, največ v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli Krajini, tradicionalno so nastanjeni v 20 občinah. Resneje so se organizirali 1995, ko so ustanovili Zvezo romskih društev, ki se je kasneje preimenovala v Zvezo Romov Slovenije.
»Mnogokrat nismo slišani«
In prav zveza, kot je poudaril Horvat Muc, skrbi in teži k izboljšanju položaja romske skupnosti. »Skrbimo za svojo identiteto, jezik in zgodovino. S svojimi vodili in cilji bomo nadaljevali tudi v prihodnje. Smo del evropske in slovenske skupnosti, a na žalost smo še vedno diskriminirana skupnost, ki doživlja sovražni govor, rasizem, segregacijo, različne pritiske. Zato menimo, da je potrebna predvsem aktivnost romske skupnosti, da se to odpravi v slovenskem prostoru,« opisuje predsednik Zveze Romov Slovenije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Nadaljuje, da je prepričan, da bosta slovenska javnost in oblast pripravljeni na sodelovanje, Romom pomagati in predvsem poslušati. »Mnogokrat namreč nismo slišani, predvsem na področjih, s katerimi imamo težave - bivalne razmere, infrastruktura, izobraževanje in zaposlovanje. Prizadevali si bomo za izboljšanje romske skupnosti v Sloveniji. Ne morem reči, da je vsepovsod slabo. Nekatere stvari smo v državi znali zelo dobro urediti, zato smo vzor tudi drugim državam po Evropi. Za prihodnost samo želimo, da nam bo skupaj uspelo rešiti zadeve, ki je za Rome najpomembnejša – dostojno življenje,« meni Horvat Muc.
»Truditi se moramo za sobivanje in spoštovanje«
Slavnostni govornik v Gledališču Park je bil predsednik slovenske vlade Marjan Šarec. Ta je poudaril, da si vsak narod zasluži živeti tako, kot si želi in zasluži: »Romska skupnost v Sloveniji je tradicionalna skupnost in nihče, tudi v tej vladi, si ne dela utvar, da Romi niste narod. Ste narod in ste narod s ponosno zgodovino in si zaslužite tudi takšno obravnavo.« Strinja se s Horvat Mucem, da še ni vse urejeno: »Vedno se moramo truditi predvsem za sobivanje, za spoštovanje drug drugega in za to, da poskušamo prisluhniti drug drugemu.«
V nadaljevanju je dejal, da se morajo vsi narodi truditi za sobivanje in spoštovanje. »Predvsem pa mora vsak narod ohranjati svojo identiteto, kar je temeljna pravica. To je tudi spoštovanje človekovih pravic, kajti pravica enega se konča tam, kjer se konča pravica drugega. In dokler bomo drugim vsiljevali svoje, ne bomo dobili rezultata, ko pa se bomo postavili v kožo drugega, kako on čuti, kako misli in kako si želi živeti, potem bomo kar naenkrat srečnejši vsi, ne da bi sploh vedeli, kdaj. In to se mi zdi temelji poudarek današnjega dne in vseh naslednjih - spoštovanje in predvsem razmišljanje z glavo drugega.« Tako nam bo bolj jasno, je sklenil Šarec.
"V Sloveniji se imamo super"
Po tem je v dvorani postalo živahnejše. Na oder so stopili otroci iz vrtca Romano, Nina in Denis, Palko in band, SMC ReUnion iz Ljubljane in Romano Glauso, ki so z Moiro ustvarili pravo poskočno vzdušje. Kot je povedal Darko Rudaš, so eno pesem posvetili naši državi: "Ta govori o dolgi poti, ki se je končala prav v Sloveniji, kjer se imamo super."
Kot gostje so nastopili Veseli momci iz Makedonije in Karavan Familija iz Madžarske.