Najbolj zanimiv del sobotnega popoldneva je bil sprehod od stojnic in prizorišč vseh osmih vasi občine Beltinci. Te vsako leto poskrbijo za prostor, na katerem prikazujejo zgodovinske dejavnosti in obrti, ki so značilne za njihov kraj. Ob tem pa v sproščenem vzdušju in tradicionalni kulinariki poteka druženje in srečanje ljudi od blizu in daleč. Prisotna pa je bila tudi ponudba različnih domačih izdelkov, od tistih iz lecta, medu, nakita, torbic in copatov.
Turistično društvo Sodar Gančani je letos obiskovalcem pokazalo, na kakšen način so gospodinje nekoč, ko šivalnih strojev ni bilo v izobilju, krpale stara oblačila. Po besedah Rozike Zadravec se vsako leto trudijo predstaviti z nečim drugim, sicer pa je kraj prvotno znan po sodarstvu. Njihova kulinarična ponudba pa je zajemala precej sladkih dobrot, od gibanic, koruznih pogač in prekmurskih retašev.
Beltince so predstavljali člani in članice tamkajšnjega turističnega društva, ki so pripravljali jogurtov langaš in "pajani krüj", kot so to nekoč počeli na paši, prikaz pa je minil ob ubranem petju ljudkih pevk. Langaš, a tokrat krompirjev, pa je bil tudi osrednja točka stojnice prebivalcev Lipe. Ti so znani po tej jedi in pridelavi krompirja, kot je povedal predsednik Krajevne skupnosti Lipa Jože Ferčak, pa langaše čedalje bolj nadgrajujejo z različnimi namazi, ki so priljubljeni pri ljudeh.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Kulturno umetniško društvo Melinci je preko filmskih izsekov prikazovalo izdelovanje opeke oziroma ciglarstvo, na ogled pa so postavili tudi žgano in nežgano opeko ter orodje, ki so ga pri obrti uporabljali. Pri njihovi kulinarični ponudbi so bile najbolj zaželene murske ribe. Društva iz Ižakovec, vasi znani po bujraših, so tokrat prikazali tudi tkanje. Skupina Lan je, kot lahko vidite v spodnjem posnetku, prikazala vse od trenja, otepanja in navijanju lanu.
##YOUTUBE-https://youtu.be/4AXCSeKj9c4##
Lipovci so imeli predstavitev rokodelstva, in sicer izdelovanje izdelkov iz slame in kreppapirja. Pri prvem je prikaz vodila Bernarda Žižek, saj se v njeni družini s tem ukvarja že peta generacija. Na ogled so tako bili razni slamnati izdelki, na stojnici pa se je v tej obrti preizkusilo tudi večje število otrok.
Dogajanje na gümli so predstavili prebivalci Dokležovja, ki so luščili koruzo, grah, klepali koso, peli, poleg tega pa so imeli ob prizorišču tudi manjši ribnik. Po besedah Dejana Klemenčiča je namreč vas od nekdaj povezana z Muro, na kateri so čolnarili in ribarili. Sabo so zato pripeljali tudi značilen kržak. Pri kulinariki pa je Dokležovje poznano predvsem po žabjih krakih, ki niso manjkali niti v Beltincih.
Bratonci pa so s sabo pripeljali krušno peč, v kateri so pekli "bratonske krapce". To, da so sveži in še topli, obiskovalce tako množično privabi k njihovemu prostoru, meni Gena Virag iz tamkajšnjega turističnega društva. Zbrani so tako lahko videli celoten postopek priprave krapcev, del tega pa smo v videu ujeli tudi mi. Sicer pa so prebivalci Bratonec pripravljali še jabolčnik.
Zvečer, na etnu večeru, pa nastopajo Tamburaška skupina KUD Beltinci, Tamburaška skupina FS Dragatuš, Tamburaška skupina KUD Čiče Novo Čiče iz Hrvaške in skupina Müva.