Zveza društev Moja Mura je skupaj s podporniki kampanje Rešimo Muro! na Trgu republike zbrala več kot 300 ljudi, ki so imeli za predsednika vlade in ostale izvoljene predstavnike ljudstva le eno, preprosto zahtevo: »Izpolnite obljube iz koalicijske pogodbe in podjetju Dravske elektrarne Maribor odvzemite koncesijo za gradnjo HE na Muri!«
Kampanja Rešimo Muro! in znotraj nje Zveza društev Moja Mura so prejšnji teden vladi dali še eno, zadnjo priložnost, da izpolni obljube iz koalicijske pogodbe ter na redni seji vlade najkasneje v četrtek, 21. marca 2019, potrdi osnutek Uredbe, ki bi Dravskim elektrarnam Maribor odvzela koncesijo za gradnjo osmih hidroelektrarn na Muri med Veržejem in Sladkim Vrhom. Ker se to ni zgodilo, so danes izpeljali napovedani protestni shod Štrajk za Muro!.
S protestniki se je pred poslopjem vlade srečal tudi Simon Zajc iz Ministrstva za okolje in prostor, ki je vsem prisotnim še enkrat poudaril da so zavezani prostorekoči Muri, da pa se je osnutek uredbe trenutno zataknil pri Alenki Bratovšek, ministrici za infrastrukturo.
Dovolj je bilo slepomišenja
Iz Pomurja se je v Ljubljano z organiziranimi avtobusi pripeljalo 100 ljudi, iz Zasavja so se jim pridružili borci za Savo, gibanje Mladi za podnebno pravičnost in številni drugi pa so se jim pridružili v Ljubljani. Zbrali so se na Trgu republike, kjer so govorci povedali tisto, o čemer ljudje govorijo že dolgo – dovolj je bilo!
»Če se mora toliko ljudi pripeljati v Ljubljano iz Pomurja, je to jasen znak, da je Šarec podpisal koalicijsko pogodbo s figo v žepu, da mu niti približno ni mar za nas in naše interese. Dovolj je bilo slepomišenja in skrivalnic, dovolj je bilo izkoriščanja ljudstva za interese kapitala, dovolj je bilo 30 let agonije za prosto tekočo Muro. Zahtevamo zaščito Muro, zahtevamo izpolnitev obljub – mi smo vas izvolili in vam dali priložnost, da se odločate v našem imenu. G. Šarec, vaše delo je služenje ljudstvu, ne obratno,« je ob protestu povedal predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš.
“Razveselili smo se koalicijske zaveze, s katero se je vlada Marjana Šarca zavezala, da bo Muro zaščitila, in poteze Jureta Lebna, s katero je zavezo poskušal uresničiti. Jure Leben je že zgodovina. Našo prihodnost pa kroji Alenka Bratušek. Državljane mora resno skrbeti, kako ignorantsko in samopašno se obnaša ministrstvo za infrastrukturo. S tem ko zavlačuje postopke in onemogoča, da bi se izpeljali, enostransko zastopa voljo zainteresiranih za betoniranje na Muri. Morda se je v igri moči znebila ministra, ki se je zavzel za naravo in ljudi,” pravi Sonja Bezjak, vodja Muzeja norosti Trate.“Toda mi ostajamo in reko bomo čuvali in branili do konca. Skupaj z Marjanom Šarcem se lahko podpišeta pod zgodovinski projekt zaščite Mure, lahko pa nas v tej deprivilegirani regiji še naprej izčrpavata in zavirata razvoj zelenih delovnih mest in vzdržnega turizma,” dodaja Bezjakova.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
V Zvezi društev Moja Mura so veseli podpore za prosto tekočo Muro, hkrati pa opozarjajo, da Mura ne bo rešena, dokler ne bo zaščitena za vedno. Nedavno razglašeno Biosferno območje Mura je čudovita priložnost za trajnostni razvoj zapostavljene regije, zato od vlade zahtevajo temu primerno ravnanje. »Nedopustno je, da moramo na svetovni dan voda protestirati proti izkoriščanju biodiverzitetnega dragulja Slovenije. Namesto da bi reke proslavljali, jih moramo braniti pred betonskimi zidovi – to je res republika banana,« dodaja Samo Tuš, predsednik Zveze društev Moja Mura. »Slovenci bi morali biti zgled drugim, kar se tiče zaščite voda – od betona in smrdljive vode bomo namreč težko živeli,« še dodaja Tuš.