Na tokratnem natečaju je sodelovalo 16 vzgojno-izobraževalnih zavodov. Ti so iz različnih odpadnih materialov ustvarili 23 unikatnih mask. Te si je ogledala ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali akademski slikar Mirko Rajnar, Lea Cipot, prokuristka Zavoda Korak naprej, Irma Brodnjak, kustosinja iz Galerije Murska Sobota, ter Anita Pertoci, lastnica podjetja Anifajn Design, in izbrala zmagovalce. Pri ocenjevanju je komisija upoštevala izvirnost, stopnjo ponovne uporabe, umetniško in etnološko vrednost ter uporabnost pustne maske.
Po besedah direktorja Draga Dervariča so v podjetju vsako leto navdušeni nad ustvarjalnostjo in zagnanostjo vzgojno-izobraževalnih zavodov. "Odkar je bilo podjetje ustanovljeno, skušamo delati čim več na osveščanju in izobraževanju, najraje pa to delamo preko projektov. In ta je v našem podjetju stalnica že več kot deset let," je dodal Dervarič.
V kategoriji vrtcev je zmagala pustna maska Mürski čolnar, ki so jo izdelali otroci iz Vrtca Beltinci iz enote Gančani. "Pri tej pustni maski je poudarjen etnološki pristop, saj ima lik mürskega čolnarja zgodovinski pomen. Maska je uporabna, narejena iz kartona, papirja in vrvi. Uporabljeni sta tehniki kaširanja in slikanja s čopičem in barvo," so zapisali v obrazložitvi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Pustna maska Smetuljček, ki so jo izdelali na Osnovni šoli Kobilje, je zmagala v kategoriji osnovnih šol v prvi triadi. "Ideja je izvirna. Maska je v celoti narejena iz odpadnih materialov, ki so barvno zelo usklajeni. Ogrodje je narejeno iz žice, na katero so napeti in prilepljeni različni tekstilni materiali. Krila so okrašena še z odpadnimi uhani in gumbi. Da je maska lahko uporabna, so na krila pripeti pritrjeni rabljeni pasovi. Izdelku da dodatno vrednost tudi maska za oči, ki je narejena na podoben način kot krila," je ocenila komisija.
Tudi v kategoriji druga triada osnovnih šol so najboljšo masko izdelali na Osnovni šoli Kobilje. Imenuje se Smetkobot. "Izvedba maske je odlična. Uporabljeno je zelo veliko različnih odpadnih materialov, na primer kartonske škatle, zgoščenke, deli tipkovnice, starega radijskega sprejemnika, kabli, slamice, baterije, zamaški..., ki so estetsko lepo razporejeni. Vsak košček maske je do potankosti premišljen in dodelan. Maska se lahko uporabi kot pustni kostum, saj je narejena v naravni velikosti, ima odprtine, da se lahko obleče. Izdelek ima tudi zgodbo, saj Smetkobot pomaga pri odkrivanju in pravilnem razvrščanju odpadkov," menijo člani komisije.
V kategoriji tretje triade osnovnih šol pa so slavili učenci Osnovne šole Turnišče, ki so izdelali Pustno masko. "Material za masko je izvirno izbran in kombiniran. Razporeditev šibja čez leseno ogrodje je vizualno zelo privlačna. Za oči so uporabljeni brusilni diski, usta so iz trkala za vrata, lasje so iz dela metle in ušesa iz kovinskih ročajev. Maska je uporabna;" so ocenili člani komisije.
Med srednjimi šolami pa je najboljšo masko iz odpadnih materialov poustvarila Biotehniška šola Rakičan. Izdelali so Črno vrano. V tej kategoriji je bila ta maska zmagovalna, ker "pritegne zaradi izčiščene forme, ne vsebuje odvečnega materiala. Uporaba materialov je izvirna. Oblačilo je narejeno iz odpadne majice, na katero je prišito perje iz tekstilnega materiala in plastike, naglavna maska je iz kaširanega papirja in polepljena s koščki tekstila, na katero je pritrjen estetsko izdelan kljun iz plastike."
Zmagovalci so prejeli bone v višini 250 evrov in praktične nagrade. Izdelki pa bodo v murskosoboški knjižnici na ogled do 16. marca.