Včeraj se je v velikem slogu pričela 19. izvedba festivala sodobnega plesa Fronta. V Gledališču Park v Murski Soboti so si obiskovalci lahko doživeli spektakel, ki ga je ponudila plesna predstava Gran Bolero, pod idejno zasnovo in koreografijo katere se podpisuje Španec Jesus Rubio Gamo. Gre za zahtevnejšo produkcijo, za izvedbo katere sta združili moči skupina En-Knap iz Ljubljane in Zagrebški plesni ansambel. Kot je o predstavi na novinarski konferenci pred festivalom povedal vodja festivala Matjaž Farič, je bila predstava za festival izbrana prav zato, ker predstavlja primer dobre prakse sodelovanja vrhunskih izvajalcev iz tega dela Evrope in primer tega, kako se lahko zahtevnejše produkcije, ki zahtevajo večje število plesalcev, izvedejo tudi v našem prostoru.
Predstava Gran Bolero je opisana kot orkestriranje, instrumentiranje dueta plesnih skupin, odnosov, relacij med skupinama in v skupini skozi ponavljanje oz. stopnjevanje, da bi natanko v napetosti tistega »še«, gona, vztrajanja, izčrpavanja, ki se ne izčrpa, vzniknila skupnost, njena vez, njeno tkivo, meja, presežek. V koreografiji se šest plesalcev En–Knap Group (Nuria Capella Florensa, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamas Tuza, Carolina Alessandra Valentini) in šest plesalcev Zagrebškega plesnega ansambla (Luna Lilek, Nika Lilek, Silvija Musić, Endi Schrötter, Linda Tarnovski, Karlo Topolovec) vrne h glasbeni partituri Josepha Mauricea Ravela, jo osvetli z različnih zornih kotov in jo nadgradi z vrtincem izjemne plesne energije.
Festival je odprla predsednica odbora za kulturo v državnem zboru Sara Žibrat. Kot je povedala, se vsak festival, ki na obrobje Slovenije pripelje vrhunske umetniške vsebine, že v samem izhodišču sooča s specifičnim izzivom, to je nagovoriti občinstvo, ki je primarno vzgojeno v uživanju ljubiteljske kulture, ki nemalokrat predstavlja edino organizirano kulturno dejavnost v manjših krajih. "Izhodišča vloga umetniških festivalov je tako vzgajati novo občinstvo, ki bo radovedno raziskovalo in kritično spremljalo kulturno umetniško ponudbo, na neki točki pa od lokalnih in nacionalnih odločevalcev zahtevalo krepitev tovrstne ponudbe tudi v svojem okolju. Pomursko občinstvo je lahko ponosno, da se festival Fronta ni ustrašil tega izziva. Dokazuje, da decentralizacija ni le črka na papirju državnih programov, ampak je realnost, ki jo kreirajo neprecenljivi posamezniki, ustvarjalci, ki ne uberejo lažje poti oditi v svet odprtih priložnosti, ampak svet pripeljejo sem," tako Žibratova.