Pretekli četrtek 4. aprila 2024 je na Ekonomski šoli Murska Sobota potekal že drugi Pitch Day predstavitveni dogodek, na katerem so mladi pomurski talenti, dijaki zaključnih letnikov Ekonomske šole Murska Sobota, Dvojezične srednje šole Lendava, Biotehniške šole Rakičan, Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci in študenti Fakultete za strojništvo (UM), na kreativen način predstavljali rezultate svojega večmesečnega dela, se pravi ugotovitve in predloge rešitev za konkretne podjetniške izzive.
Vse od jeseni 2023 so dijaki in študenti pod budnim očesom svojih mentorjev v izobraževalnih organizacijah in vključenih podjetjih raziskovali, testirali, razvijali in se urili na izzivih, katere so mladim zastavila pomurska podjetja Pomurske mlekarne d.d. (Analiza sušilnega stolpa za sušenje mleka), CEROP d.o.o (Izraba odpadkov RDF), VERMIS d.o.o (Merjenje ogljikovega monoksida v sublimatorju za čebele), Grede Tešanovci, d.o.o. (Popestritev ponudbe v gostišču Zlato polje), Atharia d.o.o. (Priložnosti na trgu namiznih iger), Kmetijsko gospodarstvo Lendava d. d. (Strategije za povečanje prepoznavnosti Grajske kleti Lendava), Čistilna naprava Lendava d. o. o. (Določanje celokupnega dušika in fosforja na vtoku in iztoku iz čistilne naprave), Elektromaterial Lendava d. o. o. (Izziv avtomatizacije rezanja folije), Nutrivita d.o.o. (Vpliv krmnih dodatkov in ugotavljanje mlečnosti pri 2 pasmah krav molznic), Paradajz d.o.o. (Okus in senzorične lastnosti paradižnika Lušt) in Radgonske gorice d. d. (Kako kulinarično dopolniti degustacijo penine Untouched by Light v popolni temi? Pozicioniranje podjetja Radgonske gorice d. o.o. v zgodbi vinskega turizma Slovenije).
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Organizatorji se s ponosom in veseljem spominjajo lanskega prvega Pitchday dogodka, ki so se ga udeležili številni visoki gostje, med njimi minister za kohezijo in regionalni razvoj ter norveška veleposlanica. Letošnji predstavitveni dogodek je imel posebno noto, saj je bil hkrati zaključni dogodek projekta TALENT LAB, ki se po 20 mesecih uradno zaključuje konec aprila.
Na dogodku so zbrane nagovorili ravnatelj Ekonomske šole Murska Sobota Darko Petrijan, podžupan Mestne občine Murska Sobota Timi Gomboc, direktor Pomurskega tehnološkega parka in nosilec projekta Marko Močnik ter norveški projektni partner Thomas Berker iz Norveške univerze za znanost in tehnologijo. Jožek Špilak iz Pomurskega tehnološkega parka je povzel ključne aktivnosti in rezultate projekta v preteklih 20 mesecih. Nato so na sceno stopili mladi talenti s svojimi predstavitvami, ki so navdušili prisotne in dokazali, da je pomurska regija polna neizkoriščenega potenciala mladih talentov. Prav tako so potrdili, kako pomembno je povezovanje izobraževalnega sektorja z gospodarstvom za razvoj pomurske regije in preprečevanje odliva možganov. Mladim so povratne informacije na njihove predstavitve podajali člani strokovne komisije, med katerimi so bili Jožek Špilak (PTP), Iris Lanščak (Razvojni center Murska Sobota) in Roman Wolf (Pomurska gospodarska zbornica).
V Pomurskem tehnološkem parku, nosilcu projekta, se zavedajo pomena povezovanja mladih s pomurskimi podjetji in jim ponujajo priložnost že med šolanjem. S tem podjetja pridobijo sveže ideje in drugačen pogled na svoje poslovne procese. Prizadevajo si mladim omogočiti razvoj potencialov v domačem okolju, da bi čim več mladih po končanem šolanju našlo karierno priložnost doma in s tem prispevalo k nadaljnjemu razvoju Pomurja. Dogodek je bil tudi priložnost za mreženje med udeleženci, mentorji, predstavniki podjetij in lokalnimi skupnostmi, kar je utrdilo temelje za nadaljnje sodelovanje in razvojne projekte.
Zaključek dogodka je zaznamovala predaja priznanj in zahval udeležencem ter povzetek dosežkov, ki so jih skupaj ustvarili mladi talenti, izobraževalne institucije in podjetja. Projekt Talent Lab je ne le dokazal, da so inovacije ključne za razvoj regije, ampak je tudi postavil temelje za prihodnje projekte, ki bodo še naprej spodbujali sodelovanje med izobraževalnim in gospodarskim sektorjem.
Dogodka so se udeležile ravnateljice vključenih srednjih šol, predstavniki vključenih podjetij, mentorji in koordinatorji iz partnerskih organizacij ter seveda mladi pomurski talenti, dijaki zaključnih letnikov in študenti. Dogodek je moderirala Silvija Tkalčič iz Biotehniške šole Rakičan.
Dogodek je bil del projekta TALENT LAB, ki ga sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma in katerega namen je povečati zaposlitvene potenciale v Pomurski regiji. Nosilec programa je Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Reševanje podjetniških izzivov in vključevanje mladih v podjetniške projekte, v okviru TALENT LAB projekta, je le ena od ključnih aktivnosti, v katero se je tekom projekta vključilo več kot 60 mladih talentov in 22 pomurskih podjetij. Konzorcij 7 projektnih partnerjev je poleg tega vzpostavljal regijsko mentorsko shemo in krepil kompetence podpornega okolja z izvedbo izobraževalnih delavnic za mentorje, pripravo priročnika dobrih praks, vzpostavitvijo podatkovne baze itd. Nosilec projekta Pomurski tehnološki park pa je tudi več kot 20 mladim (bodočim) podjetnikom začetnikom pomagal pri razvoju poslovne ideje in zagonu podjetja z izvedbo start-up akademije, individualnim svetovanjem in dogodki mreženja. V projektu sodelujejo še projektni partnerji Fakulteta za strojništvo (Univerza v Mariboru), Ekonomska šola Murska Sobota, Dvojezična srednja šola Lendava, Biotehniška šola Rakičan, Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci in Norveška univerza za znanost in tehnologijo (Trondheim).