Ideja o razstavi nekdanje kmetijske mehanizacije ter orodij in predmetov je nastala že ob odprtju domanjševske domačije leta 2019. Vse od takrat so domačini iz Domanjševec zbirali predmete, ki so jih strokovnjaki z univerze v madžarskem mestu Szeged tudi obnovili in restavrirali v skednju na domanjševski domačiji.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Med razstavljenimi predmeti so tako med drugim tudi plugi, prikolica, vozi, sani in vsakodnevni predmeti, ki so jih domačini uporabljali pri delu na kmetiji, med drugim tudi lesene grablje in vile. Večina predmetov je iz sredine prejšnjega stoletja, le en od plugov je iz časa, ko je Kraljevina SHS po razpadu Avstro-ogrske monarhije vaškim skupnosti podarjala kmetijsko mehanizacijo.
"Z razstavo želimo ohranjati kulturno dediščino in naše korenine, prav tako želimo pokazati, kakšno je bilo življenje pred več desetletji na podeželju," je povedal predsednik Madžarske narodne samoupravne skupnosti Občine Šalovci Dušan Orban, ki je na prireditvi skupaj z etnologom Simonom Andrašem prerezal trak ob slovesnem odprtju razstave.
Na dogodku, ki so ga v kulturnem programu popestrili otroci iz Vrtca Domanjševci, učenci Dvojezične osnovne šole Prosenjakovci in ljudski pevci Kulturnega društva Petöfi Sandor Domanjševci, so predstavili tudi knjigo Domanjševci - Fotografsko gradivo o Domanjševcih 1900–1980 avtorja Marka Krenna. Knjigo, ki skozi fotografije predstavlja zgodovino vasi v 20. stoletju, je uredil Atilla Kovač, avtor pa v šestnajstih poglavjih prikazuje vsakdanje življenje prebivalcev, obravnava ljudsko arhitekturo in sakralne objekte, kmečka opravila, izobraževanje in versko življenje.