Učenci od 1. do 9. razreda so na kulturnem dnevu, ki je bil razdeljen v dva dela, spoznavali književnost v povezavi z življenjem. Nobena knjiga namreč ni napisana brez življenjskega in zgodovinskega ozadja njenega avtorja. Prvi šolsko uro so opravili s knjižničarkama iz Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota. Vesna Radovanovič je učencem od 1. do 6. razreda pripovedovala pravljice v prekmurščini. Kot je pojasnila, se otroci iz pravljic veliko naučijo, spoznavajo, kaj je prav in kaj narobe.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) V Monoštru odprli razstavo umetniških del
Na ogled je v Slovenskem kulturnem in informativnem centru.
Učenci od 7. do 9. razreda so s knjižničarko Jano Balažic obravnavali knjigo Ivana Cankarja Hlapec Jernej in njegova pravica, ki je bila natisnjena leta 1907. Knjiga govori o iskanju pravice, kar je aktualna tema še danes. "Tematiko smo povezali z današnjim časom, kajti tudi danes veliko ljudi išče pravico. Na začetku ure smo si postavili temeljno vprašanje, na katerega smo skozi celo uro iskali odgovore, nato pa smo na podlagi prebranega odlomka iz omenjene knjige odigrali vloge," je še pojasnila in dodala, da so Ivana Cankarja izbrali skupaj z učiteljico slovenščine in nemščine na šalovski šoli Jolando Lazar, ki je bila pobudnica in vodja kulturnega dne.
"Avtorja smo želeli učencem približati kot človeka, ki je med drugim živel tudi na Dunaju, tam pa je spoznaval socialne situacije, medsebojne odnose. Pomembno se mi je zdelo, da jim približamo avtorjevo življenje na drugačen način, tudi s pomočjo knjižničark, ker potem tudi na zapisane stvari gledajo drugače. Ivan Cankar je bil torej izbran namensko, njegove knjige pa smo povezali medpredmetno, torej slovenščino z zgodovino, nemščino, kasneje še s filmom," je pojasnila Lazarjeva.
Učenci predmetne stopnje so tako spoznavali tudi humoresko kot literarno zvrst, poudarek so dali satiri, saj je bil Cankar izrazit satirik in kritik takratnega časa.