Naselje Pušča, v katerem biva okoli 850 prebivalcev, praznuje 110 let obstoja. Podpredsednik tamkajšnje krajevne skupnosti (KS) Dejvid Horvat nam je povedal, da veliko o razvoju kraja pove že sama podoba Pušče, kjer v dobrem sobivanju živijo tako Romi kot Neromi. V 110 letih so pridobili kompletno infrastrukturo, k njim se priseljujejo Neromi, to pa je po njegovem mnenju tudi odskočna deska za naprej. "Da se bodo otroci, ki hodijo v šole in vrtce, držali naselja," meni in izpostavi še dobro sodelovanje z Mestno občino Murska Sobota.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Darko Rudaš, romski svetnik v mestnem svetu in prvi predsednik Krajevne skupnosti Pušča, ki je nastala tik pred iztekom tisočletja, je na slovesni prireditvi uvodoma postregel z legendo o nastanku kraja. "Naši predniki so bili iskalci tistega kraja na svetu, za katerega so verjeli, da bodo toplo sprejeti in razumljeni. Nadaljeval je, da je bil nekoč začetek s hiško iz šibja, danes je sodobno naselje s samostojno krajevno skupnostjo. Rudaš obenem pravi, da je Pušča na slovenskih in evropskih tleh primer dobre prakse sobivanja in razvoja romske skupnosti ter simbol dobre prakse urejanja aktualnih romskih praks tako na področju infrastrukture kot integracije v širšem okolju. Kot pomembne mejnike uspeha na Pušči je navedel vrtec, mešane zakone, zaposlitve v podjetjih in tujini ter prve oblike politične participacije. Brez težav ni šlo, je bilo pa ključno, da so imeli cilje. "Ravno v času, ko praznujemo 110 let obstoja, kraj doživlja živahno preobrazbo in postaja naselje s privlačnimi pogoji za življenje. Nastaja sodobna, nova Pušča," tako Darko Rudaš.
Rudaš in Horvat na eni strani in župan Mestne občine Murska Sobota Aleksander Jevšek na drugi so si tudi izmenjali priznanji za zgledno sodelovanje.
"Neromi si ne želimo, da postanete takšni kot mi. Ostanite takšni, kot ste. Romi s svojo kulturo, jezikom in navadami," je prebivalcem Pušče zaželel župan. Povedal je, da gre pri uspehu za tek na dolge proge, za več let strpnega sodelovanja, reševanja problemov in sobivanja, k čemur morata težiti obe strani. "Žal moramo ugotoviti, da marsikje v Sloveniji niso pripravljeni sprejeti romskega svetnika v občinski svet. Če je na eni strani ta nepripravljenost, težko pričakujemo pripravljenost na drugi strani," meni. Mestna občina je ena redkih v Sloveniji, kjer je romski svetnik izjemno aktiven in skupaj s krajevno skupnostjo povezovalec vsega. Tako v naselje vabijo tudi številne obiskovalce ter jim pokažejo svojo kulturo, kulinariko in razvoj naselja, je še dodal župan.
V kulturnem programu so nastopili otroci iz Vrtca Murska Sobota, iz enot Romano in Miške, ter pevka Nina Brasseur.
Ob današnji slovesnosti pa so odprli še informacijsko točko, ki bo pomagala pri razvoju romske skupnosti, pri medsebojnem povezovanju in ustvarjanju novih priložnosti za izboljšanje položaja in življenjskega standarda romske skupnosti.