Delavnica je potekala v sklopu projekta Dišeči potenciali Goričkega, ki je sofinancirana s strani Ministrstva za kmetijstvo ter s strani Evropske unije, njegov namen pa je spodbuditi širšo javnost, predvsem pa kmete, da bi začeli razmišljati o novih panogah v Pomurju, ki bi bile primerne tudi za spreminjajoče se klimatske spremembe. V projektu sodelujejo Bakovka, Vidov brejg ter Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije. Tatjana Buzeti iz ekološke kmetije Vidov brejg je izpostavila sušo, ki postaja vedno večji izziv, in ker na Goričkem ni velikih zajetih vode, bi se v naslednjih letih morali več pogovarjati o zeliščih. "S spremembo klime lahko k nam pripeljemo tudi rastline, ki prej tu niso uspevale. Ena od teh je tudi sivka," je dodala.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Strokovna sodelavka na področju vzgoje zelišč Nataša Ferant iz Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo je uvodoma dejala, da se je v Žalcu zeliščarstvo pričeli pred 45 leti. In sicer z namenom, da bi se osnoval center za pridelavo, predelavo in uporabo zdravilnih in aromatičnih rastlin. Na Savinjskem je takrat tudi nastal vrt, na katerem se najde 200 različnih rastlin. Ferantova poudarja, da je vrt dobival nove rastline, tudi raziskave so se izvajale, do večje aktivne dejavnosti pa ni prišlo: "Porodnih krčev pri pridelavi zelišč v Sloveniji ne moremo preseči, kljub naravnih danostim, intuziastom, znanju."
V Sloveniji po njenih besedah z zelišči nismo samooskrbi, zato so te delavnice in predavanja pomembni. Kajti po pridelavi sledi predelava, kjer Ferantova vsem pridelovalcem svetuje, da domišljiji pustijo prosto pot. Potencial namreč je, znano pa je tudi, da imajo zelišča veliko dodatno vrednost, sploh izdelki.
Na delavnici je bilo prikazano tudi nabiranje sivke. Kovačevi so za to doma izdelali poseben strojček, saj je 15 tisoč sadik pretežko pobrati ročno. Nasad so na tej lokaciji zasadili pred šestimi leti, sivko pa destilirajo in izdelujejo eterično olje, nekaj pa tudi medu.
Popoldan se je zbranim pridružila še Klapa Solaris ter Društvo upokojenk Puconci, ki so izdelovale izdelke iz sivke.