Na mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu Agra, ki bo potekal do četrtka, se predstavlja 1100 razstavljavcev iz 29 držav. V tem času bodo pripravili tudi več kot sto strokovnih posvetov, predavanj in okroglih miz. Lani je organizacijo Pomurskemu sejmu preprečila zdravstvena situacija, zato je Agra potekala le preko spleta. Letos so se organizatorji vendarle odločili za izvedbo v živo, kljub določenim omejitvenim ukrepom, za obisk je namreč potrebno izpolnjevanje pogoja PCT, in nekoliko manjšemu številu sodelujočih razstavljavcev.
Otvoritveni program je popestrila glasbena skupina Počeni škafi iz Ljubljane, pred vhodom na sejem pa obstaja tudi možnost cepljenja ali testiranja na covid-19.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Mnogi so obrnili hrbet
"Letošnja Agra je nekaj posebnega. Visela je na nitki ukrepov in omejitev. Na zaupanju in dvomih razstavljavcev in naših partnerjev. Na negotovosti, ali smo v Gornji Radgoni sploh še dovolj motivirani, da naredimo sejem v tem času. Mnogi razstavljavci so obupali in obrnili hrbet nam in kmetijstvu v času, ko bi morali stopiti skupaj," je v nagovoru dejal predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec in se zahvalil vsem, ki so pomagali, da so sejem letos uspeli organizirati.
Občinstvo je nagovoril tudi Stanislav Rojko, župan občine Gornja Radgona in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič, predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič ter direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Tatjana Zagorc. Slednji so velik poudarek namenili ravno povezovanju in sodelovanju kmetijskega sektorja, nekaj besed pa je spregovorila tudi francoska veleposlanica v Sloveniji Florence Ferrari, saj je letos država partnerica sejma ravno Francija, ki se predstavlja s svojimi prehranskimi izdelki pod sloganom Okusite Francijo.
Navzoč je bil tudi kmetijski minister Jože Podgoršek, ki se je zahvalil vsem deležnikom v verigi, da je bilo v času epidemije v Sloveniji dovolj hrane. Tudi minister je posebej poudaril pomen povezovanja, ob tem pa je dejal, da bo kmetijstvu vselej pomagala tudi država. Z zadnjimi ukrepi naj bi tako vlada v tem letu kmetijstvu zaradi izpada prihodkov namenila preko 70 milijonov evrov. Spomnil je tudi na strateški načrt skupne kmetijske politike, ki prinaša rešitve za izboljšanje stanja na kmetijskih gospodarstvih.
Pahor posvaril pred "podnebnim lockdownom"
Slavnostni govornik, ki je simbolično odprl sejem, se sprehodil in poklepetal z nekaterimi razstavljavci in nazadnje še simbolično zasadil hrast in oreh s kmetijskim ministrom, Erjavcem in francosko veleposlanico, je bil letos predsednik države Borut Pahor. Predsednik je v svojem govoru poseben poudarek namenil podnebnim in okoljskim spremembam.
"Slabo desetletje časa še imamo, da ukrepamo. Če nam v tem kratkem času ne bo uspelo, bomo utrpeli hude posledice," je opozoril in uporabil izraz "podnebni lockdown", o katerem govorijo strokovnjaki.