Ustanovitev Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Gornji Slaveči je bila povezana z delovanjem šolnikov v gornjeslaveški šoli, v prvi vrsti velja izpostaviti domanjševskega učitelja Leopolda Haryja, ki je kot prostovoljec delal na številnih področjih. Ustanovitelj društva je bil njegov učenec Franc Kornhausel, ki je zbral petnajst članov in 27. decembra 1923 tudi sklical ustanovni zbor društva, ki je začelo delovati marca 1924. Pri ustanavljanju društva je imel pomembno vlogo tudi Franc Štrtak.
Društvo, ki je osrednja gasilska enota v Gasilski zvezi (GZ) Kuzma, se je skozi leta razvijalo, posodabljalo opremo in prostore, širilo članstvo ter veliko pozornosti namenjalo izobraževanju in usposabljanju. V društvu, ki šteje 85 članov, deluje pet tekmovalnih enot, in sicer pionirji, mladinci, članice ter člani A in B.
Jubilej je društvo zaznamovalo s slovesnostjo, zbrane gasilce iz domače in sosednjih gasilskih zvez ter gasilce iz Avstrije in Madžarske pa je uvodoma nagovoril predsednik PGD Gornji Slaveči Gašper Časar. Kot je izpostavil, je duh nesebičnosti in pripravljenosti pomagati skozi stoletja navdihoval mnoge generacije gasilk in gasilcev, vsak pa je s svojim delom prispeval k temu, da so lahko sedaj ponosni na svojo dediščino. "Praznovanje stoletnice delovanja ni samo čas za obujanje spominov, temveč tudi priložnost za razmislek o prihodnosti. Naš cilj je, da s sodobnimi pristopi, nenehnim izobraževanjem ter predanostjo skupnosti še naprej sledimo našemu poslanstvu ter še naprej gradimo trdne temelje za naslednje generacije gasilcev," je med drugim še povedal.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Zbrane sta nagovorila še predsednik GZ Kuzma Slavko Krpič ter predsednik gasilskega regijskega sveta za Pomurje Leonardo Markovič. Kot je izpostavil Krpič, ni veliko dejavnosti, ki bile tako močno povezane s skupnostjo kot je gasilstvo, "zato smo ponosni na tradicijo, nedvomno pa sta gasilstvo in prostovoljstvo v krvi vseh nas, na nas je zato odgovornost, da to tradicijo prenašamo na mlade rodove."
Tudi Markovič je izpostavil pomen tradicije, predvsem pa posameznikov, ki so zaslužni za ustanovitev društva. "Nobene motorne brizgalne ali druge opreme ne bi bilo, nobenega gasilskega doma ali številnih pogovorov z župani ne bi bilo, če nekdo ne bi imel volje za to. Kar ni samoumevno. To so posebni ljudje, ki so se našli v nekem okolju in začeli pisati to pot in nanje je treba biti ponosen," je še povedal.
Po nagovorih je sledila podelitev božjega blagoslova društvu in njegovim članom, opravili so ga pastor binkoštne cerkve Franc Vouri, župnik katoliške cerkve Aljaž Baša ter inšpektorica evangeličanske cerkve Gornji Slaveči Alenka Urbančič, nato pa so podelili odlikovanja in priznanja Gasilske zveze Slovenije. PGD Gornji Slaveči je prejelo odlikovanje za posebne zasluge v gasilstvu, predhodno je društvo že prejelo srebrni znak civilne zaščite za sto let delovanja.
Gasilsko odlikovanje 3. stopnje je prejel Simon Grah, gasilsko odlikovanje 2. stopnje pa so prejeli Boris Benko, Slavko Krpič in Franc Zavec.
PGD Gornji Slaveči je podelilo odlikovanje za posebne zasluge Slavku Kousu, ki je med letoma 2008 in 2023 opravljal funkcijo predsednika društva, od lani je tudi častni predsednik društva. Posebno zahvalo društva ter kipec svetega Florijana je za dolgoletno delo in poveljevanju društvu prejel Alojz Krpič.
Na slavnostni akademiji, ki je potekala en teden pred slovesnostjo, so že podelili priznanja GZ Kuzma zaslužnim članom za 10, 20, 30, 40, 50 in 60 let aktivnega dela v gasilski organizaciji, podeljena so bila tudi gasilska priznanja 1. 2. in 3. stopnje ter zahvale gasilskim veteranom.
Slovesnost ob jubileju so popestrili mladi glasbeniki iz občine ter ženska pevska skupina Kulturno-umetniškega društva Rogašovci, društvo pa je v prostorih gasilskega doma pripravilo razstavo o stoletnici delovanja ter izdalo priložnostni bilten.