Mladi iz občin Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče, Velika Polana in letos prvič tudi iz Lendave, ki so že ali še bodo letos dopolnili 18 let, so se dopoldne zbrali v središču Beltinec, kjer je potekala rekrutacija. Tokrat se je prizorišče dogodka preselilo iz grajskega dvorišča v športni park v Beltincih, kamor je na okrašenih traktorskih prikolicah prispelo več kot 70 mladih.
V počastitev tega pomembnega tradicionalnega dogodka so na začetku spremljali spust padalcev Slovenske vojske, ki so s seboj nosili slovensko zastavo, nato pa je sledila še izvedba slovenske himne.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuAmandmaji za investicije v Pomurju gladko zavrnjeni: Kako so glasovali pomurski poslanci?
Državni zbor je potrdil proračuna za prihodnji dve leti, ob tem pa je bilo s strani opozicije vloženih več amandmajev, ki so se nanašali na projekte v Pomurju.
Mlade je o vojaški dolžnosti prva seznanila vodja Uprave za obrambo Maribor Katja Ravnjak, ki je poudarila, da vpis v vojaško evidenco ne pomeni trenutnih vojaških obveznosti, vendar pa je pomembno, da se zavedajo možnosti ponovne uvedbe vojaške dolžnosti. Državni zbor RS bi lahko sprejel odločitev o ponovni uvedbi, ki bi bila odvisna od različnih dejavnikov, kot so ogroženost države, nevarnost napada, vojna nevarnost ali razglasitev izrednega stanja. Kljub temu, da mladi zakonsko nimajo obveznosti v miru, je Ravnjakova izrazila spoštovanje do njihove odločitve, ki bo zaznamovala njihovo prihodnost kot vojaških obveznikov. Poudarila je, da biti vojak ni le poklic, temveč način življenja, ki ga izberejo le najbolj pogumni in odločni posamezniki, ki se odločijo služiti domovini in zaščititi njene vrednote.
Dogodek ima že desetletja izreden pomen za lokalno skupnost, zato je naslednji zbrane nagovoril župan Občine Beltinci Marko Virag. Izpostavil je, da ima današnji slavnostni dogodek še večji simbolni pomen kot v preteklosti, glede na trenutne razmere v svetu, ko mir in vrednote, ki jih dogodek simbolizira, niso več samoumevni. "Zelo pomembno je, da mladi, ki ste prihodnost občine, države in sveta, glasno in jasno sporočite, da si želite miru. Še naprej jasno in glasno sporočajte, da so vam blizu vrednote, ki so nam jih privzgojili naši predniki. Strpnost, solidarnost, enotnost, pogum, drznost, vse tam in takrat, ko je to potrebno," je še poudaril Virag. Poleg tega je župan izpostavil tudi potrebo po zmanjšanju razvojnih zaostankov med slovenskimi regijami in izboljšanju kakovosti življenja v vseh krajih, ter pozval k polnjenju države z optimizmom in upanjem v boljše jutri.
Minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec, je poudaril pomen tradicije in skupnosti, ki jo predstavlja vojaška dolžnost, ter izrazil zadovoljstvo nad zbranimi mladimi, ki se bodo seznanili s to dolžnostjo. Poudaril je, da je odločitev o nadaljnji poti za mladega človeka težka in zahteva premišljevanje, vendar pa je slovenska vojska odprta za vse in ponuja možnost služenja domovini na različne načine. Minister je opozoril na krizo vrednot v današnji družbi, kjer so mladi izpostavljeni individualizmu in stresu, medtem ko slovenska vojska neguje domoljubje, sočutje in skupni duh. Poudaril je, da pristno domoljubje ni sramotno, saj izraža ljubezen do domovine in skrb za njeno dobrobit ter pripadnost njenim prebivalkam in prebivalcem. Šarec je še posebej izpostavil delo slovenske vojske v preteklih kriznih situacijah, kot so lanske poplave, ko je vojska rešila veliko življenj in pomagala skupnosti v njeni najhujši stiski.
Zadnja je zbrane nagovorila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Izrazila je veselje ob tako častni priložnosti, ki povezuje mlade s tradicijo in spodbuja domoljubje. Poudarila je, da je ena izmed pravic in dolžnosti mladih tudi služenje domovini, če bi bilo to potrebno, ter povedala, da jim zaupa, da bodo to odgovorno izvajali v odnosu do sebe in drugih. Čut do sočloveka, skupnosti, naroda in domovine je po njenem mnenju najžlahtnejša človeška vrlina, ki daje življenju pomen, poslanstvo in izpolnitev. Predsednica je poudarila tudi pomen tradicije in zavezanosti k njej ter izpostavila postavitev Gančkega majoša kot prepoznaven del odraščanja in življenja prekmurskih ljudi. Prav tako je izpostavila pomen Prekmurja in prekmurskih ljudi za celotno Slovenijo ter se zahvalila vsem Prekmurcem, ki ohranjajo izročilo in dejanja prednikov. Nazadnje je izpostavila vrednote, ki jih poosebljajo pripadniki Slovenske vojske, kot so pripadnost, disciplina, sodelovanje, tovarištvo, ljubezen do sočloveka in domovine ter skrb za kolege, ter izrazila željo, da tudi tistim, ki ne nosijo uniforme, srce bije za iste vrednote.