Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Šalovci je bilo ustanovljeno 5. oktobra 1924 po zgledu drugih društev na Goričkem, pobudo za ustanovitev pa je dal Rudi Števanec, takratni učitelj in upravitelj šole v Šalovcih. Društvo je začelo delo z omejenimi sredstvi, kljub skromni opremi pa so gasilci z velikim zagonom opravljali svoje naloge. Leta 1925 so se včlanili v križevsko župo, po njene razpadu leta 1934 pa so prešli v gasilko župo Murska Sobota. V 30. letih 20. stoletja se je društvo soočalo z izzivi, povezanimi z neustrezno opremo, kljub prizadevanju članov pa niso uspeli zgraditi lastnega gasilskega doma, ki še vedno ostaja velika želja, zato so prostor za opremo in sestanke takrat dobili v zadružnem domu. Po drugi svetovni vojni so intenzivneje nadaljevali z delom, v naslednjih desetletjih nabavljali številno gasilsko opremo, skozi zgodovino so tako doživeli velik razvoj. Organizirali so tudi različna tekmovanja in prireditve ter se aktivno vključevali v življenje v lokalni skupnosti.
Visok jubilej, sto let delovanja, ki ga društvo zaznamuje letos, so zato proslavili s slovesnostjo. Kot je povedal predsednik PGD Šalovci Aleš Svetec, je pomemben mejnik poseben trenutek, ko se lahko ozrejo v zgodovino, hkrati pa zrejo v prihodnost, polno novih priložnosti in izzivov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
»Sto let je dolga doba, ki govori o vztrajnosti, predanosti, neomajni volji gasilk in gasilcev. To je zgodovina, na katero ste lahko ponosni, ta mejnik pa je veliko več kot le številka. Je simbol stoletnega truda, predanosti in volje generacij gasilk in gasilcev, ki so vseskozi bili del skupnosti,« je ob jubileju povedal predsednik Gasilske zveze (GZ) Šalovci Uroš Gašpar.
Ta je skupaj s predsednikom gasilskega regijskega sveta za Pomurje Leonardom Markovičem zaslužnim članom podelil odlikovanja na ravni Gasilske zveze Slovenije. Gasilsko plamenico 3. stopnje je prejel Franc Tolvaj, gasilsko odlikovanje 3. stopnje je prejel Emil Svetec, gasilsko odlikovanje 1. stopnje je prejel Rudolf Svetec, odlikovanje za posebne zasluge je prejel Aleksander Abraham, gasilsko odlikovanje pa je prejelo še društvo za 100 let delovanja.
Na slavnostni seji, ki so jo člani pred tem že opravili, so bila podeljena priznanja in značke članom društva na ravni GZ Šalovci. Priznanje za 10 let dela v gasilski organizaciji sta prejela Aleksander Škalič in Mitja Rengeo, značko za desetletno delo v operativi Sašo Kučan, Mitja Rengeo in Vesna Grah, za dvajsetletno delo v operativi Aleš Svetec, za tridesetletno delo v operativi pa Rudolf Svetec, Aleksander Abraham in Mihael Ziško. Priznanje GZ 3. stopnje so prejeli Anton Abraham, Rudi Svetec, Mitja Rengeo, Danica Prelec, Domen Herceg in Tadej Abraham, priznanje GZ 2. stopnje Štefan Svetec in Franc Nemec, priznanje GZ 1. stopnje pa Emil Balek, Aleksander Janko, Štefan Ziško, Štefan Jandrašič in Karel Karol.
Slovesnost ob jubileju so v kulturnem programu popestrili otroci Vrtca Šalovci in učenci Osnovne šole Šalovci, člani folklorne skupine Kulturno-umetniškega društva Šalovci ter članice pevske skupine Mavrica Društva upokojencev Šalovci.