Začelo se je v petek s Konferenco Györgya Zale v lendavski Mestni hiši. Sledilo je odprtje potujoče razstave o njem v avli gledališke in koncertne dvorane ter polaganje venca pred kipom s podobo kiparja pred kulturnim domom. Na razstavnih panojih so njegova najpomembnejša dela, kipar pa je predstavljen v madžarskem, slovenskem, angleškem, nemškem in romunskem jeziku. V soboto pa so v Centru Banffy odprli likovno in fotografsko razstavo učencev prekmurskih dvojezičnih osnovnih šol in osnovnih šol županije Zala na Madžarskem ter dijakov Dvojezične srednje šole Lendava in dijakov srednjih šol in gimnazij županije Zala. Ob odprtju razstave so podelili nagrade za najboljša dela. Dogodke so organizirali Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost, Galerija-Muzej Lendava, Madžarska samoupravna narodna skupnost občine Lendava in Samouprava županije Zala.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Ob odprtju razstave v avli gledališke in koncertne dvorane je obiskovalce pozdravila predsednica Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava Judit Vida Törnar, ki je povedala, da je razstava bila na ogled že v veliko mestih v Karpatskem bazenu. Kiparja Zalo je predstavil umetnostni zgodovinar Atilla Pisnjak, ki je povedal, da se je ta rodil v meščanski družini v Lendavi kot György Mayer, umrl pa je v Budimpešti, kjer so nastale njegove najpomembnejše stvaritve.
Njegovo najbolj znano delo je Milenijski spomenik na Trgu herojev v Budimpešti: »Leta 2018 smo se dogovorili, da ob njegovi 160. obletnici rojstva skupaj naredimo razstavo, ki bo potovala po različnih krajih Karpatskega bazena in predstavljala njegovo ustvarjalnost. Dogovorili smo se, da bo to premična oblika razstave z fotodokumentacijo. Bil sem kustos razstave. Pri zbiranju gradiva in pisanju besedila mi je bilo edino vodila, da naredimo razstavo, ki prikaže njegovo življenje in umetnost ter da omogoči širši vpogled v njegovo umetnost.«
György Zala je bil eden najbolj znanih in delovnih kiparjev v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja na madžarskem, ki je v kiparskih stvaritvah utelesil mnoge junaške, pa tudi tragične trenutke in osebnosti madžarske zgodovine. Skupaj z madžarskima kiparjema Alajosem Stroblom in Janosem Fadruszom je povzdignil madžarsko kiparstvo na evropsko raven. Veljal je za enega najbolj priljubljenih portretistov svojega časa. Pozirala sta mu med drugim cesar Franc Jožef I. in njegova soproga Elizabeta. Bil je tudi predavatelj na akademiji.