Na radgonskem gradu je potekal dogodek Lonec nekoč in danes, ki se ga je v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine, katerega tema je bila (vz)trajnostna dediščina, udeležilo okoli 70 osmošolcev iz Osnovne šole Gornja Radgona, 19 učencev, ki so vključeni v projekt Erasmus+ iz Španije, Turčije, Grčije in Poljske, in pet dijakov Gimnazije Borg iz avstrijske Radgone.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Intervju) Dijakinjo SŠGT Radenci odlikujejo prave lastnosti, v strežbi kar sije
Beltinčanka Nina Horvat bo s koncem šolskega leta zaključila šolanje na radenski gostinski šoli. Kljub rosnim letom si je nabrala že veliko delovnih izkušenj tako doma kot po svetu, z znanjem pa navdušila tudi na nacionalnem tekmovanju v strežbi.
Sprva so prisluhnili nagovoru Romane Slavič Žnuderl, koordinatorki kulturno umetnostne vzgoje na šoli in vodji tega kulturnega dne, ter ravnatelju Dejanu Kokolu. Nato je bil čas za raziskovanje gradu. Kot je dejala Slavič Žnuderlova, so učenci prisostvovali literarni delavnici, ki jo je vodila višja knjižničarka iz Knjižnice Gornja Radgona Katarina Rauter, učitelj zgodovine in geografije Tomaž Lopert pa je predstavil lončarstvu v Pomurju. Na dogodku so sodelovali tudi dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci, kjer ohranjajo tradicijo uporabe lončenih posod. Bodoči gostinski delavci so za udeležence kulturnega dne pripravili jesensko enolončnico in jo postregli v lončenih posodicah, poleg tega pa so se na meniju znašle še druge sezonske jedi.
Po dobri malici je bil čas za nove delavnice. Uroš Dokl iz Muzeja narodne osvoboditve Maribor je vodil muzejsko etnološko delavnico, učiteljica likovne umetnosti Daniela Šedivy in lončarka Urša Ambrož sta pripravili lončarsko delavnico, člani društva Banda ferdamana pod vodstvom Mojce Frim, mentorice Male impro šole, pa so izvedli delavnico improvizacijskega gledališča. Sodelujoči so preživeli pester dan, utrdila svoja znanja in pridobili nove izkušnje.