Organizatorji dogodka s podnaslovom Večer, ki odslikava prekmursko düšo, so bili Radio Slovenija, občina Beltinci in Zavod za turizem in kulturo Beltinci. Radio Slovenija je prireditev tudi prenašal na svojem prvem programu v radijski oddaji Slovenska zemlja v pesmi in besedi, na Radiu Maribor, video prenos dogodka pa je bila na Facebook strani Prvega. Oddajo in prireditev sta vodila Sanja Rejc in Renato Horvat.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Po uvodnem guču prekmurskega pozvačina Franca Jerebica, ki je na gostüvanje in tudi prireditev vabil vse, šteri so od kolena vekši, pa od podplati menši, sta obiskovalce prireditve nagovorila beltinski župan Marko Virag in odgovorni urednik prvega programa Radia Slovenija Andrej Stopar. Sledil je kulturni program, v katerem so nastopajoči stopali po močvirju, odstirali meglice, valovali z žitnimi polji, se potapljali v mehkobo in strast panonskega sozvočja ter razkrivali živopisnost prekmurskega zgodovinskega spomina.
Odlomke iz svojih najvidnejših in s kresnikom nagrajenih romanov so brali mojstri umetniške besede iz pokrajine ob Muri. Feri Lainšček je predstavil svoja lika iz romana Muriša z njuno drugačno, svojeglavo, drzno in neuklonljivo ljubeznijo. Vlado Žabot je pripovedoval in bral o trmastih, svojeglavih in muhastih ljudeh iz romana Volčje noči, Dušan Šarotar je govoril o ljudeh v mestu, varašu Murska Sobota v drugi svetovni vojni iz njegovega romana Biljard v Dobrayu. Štefan Kardoš pa je prebral epilog grotesknega varanja v njegovem romanu Rizling polka.
Branje odlomkov iz literarnih del je spremljalo igranje na cimbale Andija Sobočana, ki je nastopil tudi skupaj z vokalistko Marušo Mujdrica in Marko bando. Zaigrali in zapeli so tako značilne in cenjene poskočne prekmurske godčevske viže, kakor tudi ljudske pesmi, ki odražajo trpkost notranje bolečine. O premagovanju domotožja izseljencev v tujini sta pela zakonca Donko, z Vsi so venci vejli in drugimi ljudskimi pesmimi pa sta nastopila Milan in Vlado Kreslin ob spremljavi Marko bande.
Vokalna skupina Irmice je pripovedovala zgodbe s svojim petjem v edinstvenem prekmurskem dvoglasju, pevci evangeličanske cerkve iz Križevcev so oživili kontemplacijo že skoraj pozabljenih protestantskih mrtvečih pesmi v stari prekmurščini, glasbeni skupini Edna in Ethnotrip pa so dokazali aktualnost ljudskih zgodb in ljudskega melosa v etno izvedbi. Večer, ki odslikava prekmursko düšo, je zaključila glasba enovitosti različnega romske glasbene zasedbe Romano Glauso, ki se jim je pri eni skladbi pridružila pevka Moira.