Leta 2017 so Združeni narodi na pobudo Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) 20. maj razglasili za svetovni dan čebel, s čimer se je končal dolgotrajni postopek, ki se je začel leta 2014. Od razglasitve naprej se za praznovanje svetovnega dneva čebel odločajo številne organizacije in združenja po celem svetu, letošnje praznovanje je ČZS v okviru promocijske kampanje Enjoy it's from Europe organizirala v sodelovanju z Občino Beltinci in Čebelarsko zvezo društev Pomurja. Pri beltinskem gradu je tako potekala slovesnost 21. slovenskega čebelarskega praznika in 7. svetovnega dneva čebel, ki so jo s prihodom odprli praporščaki območnih čebelarskih zvez in čebelarskih društev Slovenije, poveljeval jim je Vladimir Žinkovič.
Program se je nadaljeval z nagovori, kot prvi je zbrane pozdravil župan beltinske občine Marko Virag, za njim je k mikrofonu stopila slavnostna govornica na dogodku, predsednica države Nataša Pirc Musar, ki je izrazila ponos, da je Slovenija domovina največjega števila čebelarjev na prebivalca na svetu. "Čebelarji veste, da je čebelarjenje način življenja, a tudi simbol slovenstva. Čebelarska zveza Slovenije je poleg svojih rednih dejavnosti v lanskem letu bila zelo dejavna tudi na mednarodnem področju, aktivno je sodelovala pri ustanovitvi nove evropske čebelarske zveze in je tudi uspela s kandidaturo za njen sedež, ki je pri nas na Brdu pri Lukovici. Ta dosežek priča o tem, kako cenjeni in prepoznani ste slovenski čebelarji tudi v tujini," je izpostavila.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBo snežna odeja prekrila tudi naše kraje? To je zadnja napoved
Višino snežne odeje je po navedbah agencije za okolje zelo težko napovedati, a ne kaže, da bi se Pomurju obetala izrazita snežna pošiljka.
Nadaljevala je, da so čebele in opraševalci sestavni in nepogrešljivi del naše okoljske in prehranske agende, delo čebelarjev s čebelami pa je zelo pomembno in plemenito, saj brez čebelarje ni čebel, brez čebel pa ni ljudi. "Vsaka tretja žlica svetovne hrane in 90 odstotkov razmnoževanja divjih rastlin je odvisnih od opraševalcev, ki so najboljši pokazatelj stanja okolja. Prostoživeče čebele samotarke nimajo čebelarja, ki bi bdel nad njimi in zato so njihovi habitati še bolj ogroženi. Od okoljske in prehranske varnosti sta odvisna tudi mednarodna stabilnost in mir. Edina vojna, ki jo danes res moramo biti, je vojna zoper podnebne spremembe in okoljsko degradacijo. Namesto tega je v svetu veliko preveč vojn, v katerih pobijajo civilno prebivalstvo, žrtev teh vojn pa je tudi grozovita degradacija naravnega okolja, zato si Slovenija kot nestalna članica varnostnega sveta prizadeva za spodbujanje in krepitev podnebne varnosti," tako slavnostna govornica. Podčrtala je še pomemben poziv evropske čebelarske zveze za kakovost medu in umik ponaredkov s trga, s čimer ščiti tako potrošnike kot čebelarje z zagovarjanjem pristnosti evropskega medu. Evropska komisija je namreč ugotovila, da je skoraj polovica uvoženega medu ponarejenega. "Kupovanje medu neposredno od čebelarjev v naši lokalni okolici daje največjo garancijo kakovosti, zato je prav, da kot potrošniki podpiramo vas lokalne čebelarje in kmete z nakupi lokalnih izdelkov," je še sklenila svoj nagovor predsednica države.
Zbrane so nagovorili še Štefan Šemen, predsednik Čebelarske zveze društev Pomurja, Nataša Hajdinjak, predsednica uprave Prva osebna zavarovalnica ter Boštjan Noč, predsednik ČZS in Evropske čebelarske zveze. Ta je izpostavil, da je čebelarstvo v Pomurju v zadnjih letih najbolj napredovalo, zato se je tudi zahvalil vsem predsednikom pomurskih čebelarskih društev in zvez. V nagovoru je izpostavil tudi nekaj zahtev slovenskih čebelarjev do države, izpostavil je nadomestilo za opraševalni servis čebel, pa zakonodajo, ki bo urejala pomoč čebelarjem v primeru naravnih nesreč, državo je javno pozval tudi h kontroli nad tem, ali so vsi čebelnjaki v Sloveniji registrirani. Dodal je tudi, da bo ČZS jeseni organizirala mednarodno konferenco o čebelah in drugih opraševalcih, letos bodo zagnali šolo Antona Janše, ČZS je oddala tudi poziv trgovskim verigam v Sloveniji, da kot prve na svetu v uvedejo polico za slovenske čebelje pridelke.
Slovesnost je bila tudi priložnost za podelitev spominskih trakov za novo razvite prapore, prejeli sta jih tudi pomurski čebelarski društvi Tišina in Šalovci. Prav tako so podelili priznanja za naj vzrejevalce v lanskem letu. Priznanje za najboljšo linijo čebel po kriteriju skupnega selekcijskega indeksa je prejel vzrejevalec Jožef Andrejč iz Tišine, priznanje za najmirnejšo linijo čebel vzrejevalec Andrej Zemljič iz Radenec, priznanje za najbolj medonosno čebeljo linijo pa vzrejevalec Miha Novak iz Zgornje Slivnice.
Dogodek je popestril tudi bogat kulturni program, v katerem so nastopili moški komorni zbor ČZS, recitatorji Osnovne šole (OŠ) Beltinci, otroci iz Vrtca Beltinci, enota Sonček Dokležovje, Veseli Marki iz OŠ Beltinci, kot posebni gost pa je nastopil Vlado Kreslin.