S slovesno prireditvijo, ki je bila namenjena praznovanju Dneva državnosti in 100. letnici priključitve prekmurskih Slovencev k matičnemu narodu, so v Čepincih namenu predali graničarski muzej. Ta je svoje mesto našel v obnovljeni karavli v Čepincih, v njem pa se nahaja muzejska zbirka Varuhi meje. Ta vsebuje številne fotografije, dokumente ter druge predmete iz obdobja od leta 1918 pa do leta 1991, nekaj razstavljenih predmetov je tudi iz časa, ko je Slovenija vstopala v Evropsko unijo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Muzejska zbirka je sicer del aktivnosti čezmejnega programa sodelovanja Slovenija - Madžarska, nastala v okviru projekta Mura Raba Tour. Pri njeni postavitvi so poleg Občine Šalovci, ki je partner omenjenega projekta, sodelovali tudi Vojaški muzej Slovenske vojske, Policijska uprava Murska Sobota, pomurska društa Generala Maistra, Zveza veteranov vojne za Slovenijo, Policijsko veteransko društvo Sever za Pomurje ter drugi posamezni zbiralci.
Kot je povedal major mag. Zvezdan Markovič, vodja skupine za muzeologijo Vojaškega muzeja Slovenske vojske in soavtor postavitve muzejske zbirke, želijo s slednjo približati to obdobje mlajšim generacijam ter jim predstaviti dogajanje tistega časa, hkrati pa privabiti tudi druge obiskovalce, ki jih ta del zgodovine zanima oziroma so bili na kakšren koli način tudi sami vpeti vanjo. Tudi zato je zbirka razstavljena v štirih jezikih, poleg slovenskega še v angleškem, nemškem in madžarskem.
Kot rečeno je potekalo odprtje muzeja in zbirke Varuhi meje sočasno s slavnostno prireditvijo, katere osrednji govornik je bil mag. Dejan Židan, predsednik Državnega zbora Republike Slovenije. Kot je v govoru poudaril, Slovenija brez Prekmurja ne bi bila celovita, tudi vojna vihra, ki je sicer pustila strahotne posledice, pa je utrdila narodno zavest in enotnost. "Tudi zato je bila vojna uspešna, ker smo imeli izjemne posameznike," je še poudaril Židan v luči odprtja graničarskega muzeja.
Zbrane je nagovoril tudi župan občine Šalovci Iztok Fartek, ki je izpostavil dobre medsosedske odnose tako v projektu, v okviru katerega je graničarski muzej nastal, kot tudi sicer, ter se spomnil tudi prihajajočega Dneva državnosti, svoje vtise o težkem zgodovinskem obdobju, pa tudi o nastajanju muzeja pa sta predstavila tudi Milan Osterc, predsednik IV. Pododbora policijske postaje Lendava Policijskega veteranskega društva Sever Pomurje ter polkovnik Miran Fišer iz Vojaškega muzeja Slovenske vojske.
Slovesnost je spremljal tudi kulturni program, v katerem so nastopili Maksimilijan Žurman, učenec Glasbene šole Murska Sobota, učenci Osnovne šole Šalovci, ženska vokalna skupina Zarja Kulturno-turističnega društva Moščanci, Ekaterina Lepoša na violini ter folklorna skupina Kulturno-umetniškega društva Šalovci.