V Gornjih Slavečih so v počastitev slovenskega kulturnega praznika pred Cilino ižo odkrili leseno skulpturo Cecilije Bežan, ki jo je izdelal tesar iz Šmihela nad Mozirjem. Kratke slovesnosti so se zaradi epidemioloških razmer poleg župana udeležili člani občinske uprave, svetniki, ravnateljica OŠ Kuzma Jasminka Krpič, direktorica Doma starejših Kuzma Melita Ficko ter posamezniki.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Po himni je župan nagovoril zbrane in dejal, da nameravajo 22. maja, na dan, ko je Cecilija Bežan praznovala rojstni dan, pripraviti slovesnost za širšo skupnost, v kolikor bodo razmere to dopuščale, nanjo pa želijo povabiti predstavnike vseh treh veroizpovedi, ki živijo na območju občine, da bi skulpturo blagoslovili. "Cecilija Bežan je bila nosilka kulture v našem lokalnem prostoru. Tega se sicer ni niti zavedala, saj je živela svoje življenje skromno in v trdni krščanski veri," je dejal Škalič.
Cilina iža je kulturni spomenik posebne vrednosti zaradi edine še ostale črne kuhinje v Sloveniji, v njej pa so našli tudi okrog 290 "kejpecof", svetih podobic, ki jih je Cila skupaj s sestrami nosila z različnih romanj, kamor so hodile peš.
V programu smo lahko slišali recitacijo Prešernovega Povodnega moža, na harmoniko pa sta zaigrala Luka Bukovec in Liam Šalamon. Skulpturo je skupaj z županom odkrila Cilina soseda Ivanka Celec, ki je z Bežanovo preživela veliko časa, skrbela zanjo, sedaj pa skrbi za njeno hišo in obiskovalcem odpira vrata za ogled.
Škalič je še povedal, da vidijo Cilino ižo kot osrednji prostor za kulturne aktivnosti v občini. V prihodnosti načrtujejo izvedbe kulturnih dogodkov, literarnih večerov, na voljo bo tudi osnovnošolcem, ki bodo tukaj lahko opravili kulturne in druge dneve dejavnosti, prostor pa je primeren tudi za organizacijo likovnih kolonij, meni župan.