V nagovoru je župan Občine Kuzma Jožef Škalič povzel delo občine v zadnjih dvajsetih letih in izpostavil nekatere probleme. »Proračun naše občine je majhen, zato skušamo iz vsakega evra narediti največ, kar lahko. Rezultat so številni uspešno izvedeni projekti, od pločnika na Gornjih Slavečih, krožišča pod cerkvijo v Kuzmi, ureditev nogometnega igrišča in vzdrževanje nekaterih kulturnih spomenikov. Mislim, da smo lahko dober vzgled in ponos državi,« je dejal. Hkrati je pozval prisotne poslance, da uredijo problematiko v zvezi z odkupi zemljišč, zaradi katere se mladi izseljujejo iz kuzmiške občine in, kot je dejal, s tem vsako leto izgubijo najmanj dvajset družin. Naslednja stvar, ki jo je izpostavil, pa je socialna problematika. »Pri nas še vedno živijo bolje tisti, ki ne delajo, kot tisti, ki delajo, vsaj nekateri. Dobro bi bilo, da pogledamo čez mejo. Na Madžarskem na primer morajo tisti, ki dobivajo podporo s strani države, opravljati družbeno koristna dela. Pri nas se tega ne izvaja in ustvarjamo četrti sloj prebivalstva. To je sloj tistih, ki nikoli niso delali in nikoli ne bodo delali, pa bodo živeli boljše kot marsikdo izmed nas.« Ob tej izjavi je požel bučen aplavz občinstva. Zaključil je z obljubo, da se bo še naprej trudil, da bo življenje v občini lepše in hkrati čestital vsem občanom.
Med povabljenimi gosti so bili poslanci Franc Breznik (SDS), Jože Lenart (LMŠ) in Jožef Horvat (NSi), župana pobratenih občin Feričanci in Hrvace iz Dalmacije Marko Knežević in Dinko Bošnjak, nekdanji predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem Jože Hirnök ter nekateri župani sosednjih občin. Breznik je v svojem govoru nadaljeval misel Škaliča in dejal, da obstaja razlika med socialno in socialistično državo, in sicer je razlika v tem, da mi v, po njegovem mnenju, socialistični državi podpiramo nedelo, postopaštvo in lenobo, med tem ko ostale socialne države podpirajo vsakega človeka, ki je pripravljen delati. Obenem je ponudil rešitev za manjše pomurske občine, in sicer vidi prihodnost v geotermalnih vrtinah oziroma elektrarnah, kar bi po njegovem mnenju rešilo gospodarski problem Pomurja.
V nasprotju z Breznikom in Škaličem je Jože Lenart med drugim dejal, da v odhajanju mladih čez mejo vidi prednost. »Morda bo med temi ljudmi dovolj korajže, da bodo v ta kraj vlagali, obdržali svoje domačije in svojo zemljo.« Jožef Horvat pa je poudaril, da je Pomurje in konkretno Goričko velikokrat tema pogovorov v Ljubljani in da, kot je preveril, se projekt dokončanja vodovoda sistema B že realizira, za kar je vlada namenila manjkajočih dobrih 4 milijonov evrov. Pokazal je tudi na pozitivne rezultate Pomurskega zakona, ki v desetih letih vsaki občini na letni ravni zagotovi 110.000 evrov, skupaj 33 milijonov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
V imenu pomurskih županov je nekaj besed povedal tudi murskosoboški župan Aleksander Jevšek, ki je navzoče seznanil z informacijo, da je v državnem zboru zopet odprta tema ustanavljanja regij. »Navzoče poslance pozivam, da to idejo uresničijo, da dobi Pomurje svojo pokrajino in bo na ta način lahko veliko problemov hitreje rešljivih.« Povedal je tudi, da je prioriteta pomurskih županov dokončanje vodovoda sistema B.
Kot je že v navadi, je župan namenil pozornost novorojenčkom in njihovim mamicam, teh je bilo v preteklem letu 11: Leno Čeh Bunderla, Tian Zrim Jureš, Lota Belak, Lionel Cener, Lena Lepoša, Lionela Horvat, Elias Mihael Horvat, Tim Emberšič, Drago Šarkezi, Lia Holsedl in Luka Mencigar.
Podeljene so bile tudi nagrade, in sicer so jih dobili Iris Horvat, magistrica tržnega komuniciranja, Nuša Žohar, magistrica inženirka arhitekture, Bernardka Lang, magistrica upravnih ved, in Mitja Zrim, magister inženir gradbeništva. Priznanje župana za posebne dosežke je prejela Nina Hajdinjak iz Gornjih Slaveč za prostovoljno humanitarno poslanstvo doma in po svetu. Zahvalo župana pa je prejel Jože Hirnök, dosedanji predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem, za dolgoletno dobro sodelovanje Zveze Slovencev na Madžarskem z Občino Kuzma.
V kulturnem programu so nastopili učenci OŠ Kuzma, ki so zapeli nekaj pesmi in recitirali svoja razmišljanja o domovini in domači občini, Tim Čurman s harmoniko in Liana Hajdinjak z violino, pevski zbor Doma Kuzma pod vodstvom Monike Novak in KUD Šmartno v Rožni dolini, ki je zaplesalo nekaj tradicionalnih plesov. Po uradnem delu pa je sledila zabava z Modrijani in skupino Weekend band.