O monografiji, ustvarjalnosti in življenju Marike Danč-Roth se je Atilla Pisnjak pogovarjal z avtorico besedila v knjigi, umetnostno zgodovinarko Tanjo Šimonka. Besedilo o avtorici je za knjigo prispevala še Marina Baričević. Po predstavitvi je sledilo vodstvo po razstavi. Svoja dela in svojo življenjsko pot od Lendave do Zagreba in Münchna in nazaj v Lendavo je ob vodstvu po razstavi predstavila avtorica razstavljenih del.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Monografija je izšla ob 70. jubileju umetnice, izdala in založila jo je Galerija-Muzej Lendava, uredil in oblikoval pa jo je direktor Galerije-Muzeja Lendava Dubravko Baumgartner. Fotografije so iz družinskega arhiva umetnice, avtor ostalih pa je Ladislav Meselič. Izdajo so omogočili Ministrstvo za kulturo, občina Lendava in Zavod za kulturo madžarske narodnosti.
V besedilu o njeni življenjski poti z naslovom Razgibano stkana življenjska zgodba Tanja Šimonka med drugim zapiše, da se je roditi v povojni Lendavi leta 1950 za Mariko Danč pomenilo roditi se v mnoge ostaline starodavne in bogate meščanske dobe in biti hkrati na pragu novih obetov, ki jih obljublja nova dežela novih ljudi.
Marikin oče je po večletni bolezni in številnih operacijah umrl, ko je bila stara štirinajst let: »A nezavidljiv družinski položaj ni prav nič zmanjšal Marikine neomajne odločnosti, da gre v umetniško usmerjeno srednjo šolo, pa čeprav so bila po očetovi smrti njena čustva zelo razdvojena. A ob mladostni energiji in veliki zagnanosti je bila prepričana, da ji bo uspelo. Neusahljiva želja po življenju, za katero je čutila, da ji je usojeno, ji je dajala moč za veliki korak v neznano.« Pogum 14-letnega dekleta, ki prvič sama potuje v Ljubljano in nato še v Zagreb ter v obeh mestih ostaja na enotedenskih večetapnih sprejemnih izpitih, je znanilec kasnejših odločitev in korakov, s katerimi je Marika vsakič dokazovala svojo prvinsko predanost klicu – vsakemu klicu, ki ga je začutila in mu spontano, suvereno in odločno sledila.
Marika Danč-Roth je leta 1970 končala izobraževanje na tekstilnem oddelku zagrebške šole za oblikovanje. Diplomirala je na likovnem oddelku Pedagoške akademije v Zagrebu. Leta 1980 pa je diplomirala še iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu. Izdeluje tapiserije in slika, posveča pa se tudi delu z mladimi. V Sloveniji in po svetu se je uveljavila tudi kot kostumografka in scenografka v gledaliških in opernih predstavah. Vrsto let je živela v Münchnu, pred štirimi leti pa se vrnila v rodno Lendavo.