V Splošni kmetijski zadrugi (SKZ) Ljutomer Križevci so predstavili rezultate projekta Razvojni obrat, v katerem so v sodelovanju z zavodom za razvoj socialne ekonomije Jedro in Kmetijsko-gozdarskim zavodom (KGZ) Murska Sobota uredili sodoben živilskopredelovalni obrat. Ta bo deloval kot učno-razvojni center predelave sadja in zelenjave.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Kot je pojasnil Slavko Petovar, direktor SKZ Ljutomer Križevci, z zavodom Jedro, ki zaposluje ranljive skupine in invalidne osebe, sodelujejo že sedem let, več zaposlenih v zavodu Jedro je tako pogodbeno pomagalo pri prizvodnji in predelavi ter spravilu poljščin zadruge. "Leta 2021 se je porodila ideja o proizvodnem obratu. Takrat so prvi zametki za proizvode, ki bi jih ustvarjali, že bili narejeni, nismo pa imeli ustreznega predelovalnega prostora, v katerem bi te izdelke lahko razvijali in predelovali. Na podlagi tega smo leta 2022 zasnovali projektno partnerstvo."
Za projekt, vreden nekaj manj kot 127 tisoč evrov, so projektni partnerji pridobili nekaj manj kot 50 tisoč evrov sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj, aprila letos pa je bil 150 kvadratnih metrov velik obrat tudi vpisan v register živilskih obratov in od takrat redno obratuje. V njem bo poleg razvoja in proizvodnje manjših serij živilskih proizvodov iz pridelkov lokalnih pridelovalcev potekalo še usposabljanje in izobraževanje s področja živilske predelave za pridobitev nacionalnih poklicnih kvalifikacij, za kar bo skrbel KGZ Murska Sobota.
V projektu, ki se je začel 1. julija 2022 in se je končal 31. avgusta lani, je zavod Jedro zagotovil opremo, s partnerji pa so razvili dva nova izdelka iz pridelkov lokalnih pridelovalcev, sicer članov zadruge. Bučnemu olju s čilijem, ki ga je po besedah Petovarja zadruga razvila v drugem projektu, dokončno pa ga je dala na trg ravno v projektu Razvojni obrat, so tako dodali še bučni pesto in bučni pesto s česnom, v razvoju je že četrti, to je sušen paradižnik z bučnim olje.
"Vsi izdelki so butičnega značaja. Vse, ki jih bodo poskusili, morajo ti izdelki navdušiti - tako z vsebino, ki je lokalna, kot tudi z zgodbo o sodelovanju. Pri projektih sta namreč pomembni dve stvari, prva je, da projektne aktivnosti v celoti izvedemo in dobimo povrnjena sredstva, ki smo jih vložili, druga pa je, da projekt tudi po koncu živi, da se proizvodi pojavljajo na trgu in da ima pomembno funkcijo povezovanja in predelave," je še povedal Petovar.