Pred približno dvajsetimi leti so v Čepincih izvajali kuharski tečaj za ženske, ki ga je vodil Herman Ostrič. Takrat je prišlo do ideje, da bi imeli podoben tečaj tudi za moške, med njimi je bil tudi markovski in petrovski župnik Dejan Horvat, ki sicer nikoli ni kuhal, ampak je pomagal ostalim pri pripravah pogrinjkov, pri pospravljanju in podobno. "Vsako leto smo tudi na župnišču, kjer smo takrat že imeli veliko dvorano, ob veliki noči za vse, ki so kakor koli med letom pomagali v župniji, pripravili velikonočni zajtrk. Takrat sva se z vodjo kuharskih tečajev pogovarjala, da bi lahko pripravili koline, kar bi bil še en praktičen kuharski tečaj. Tako so nastale župnijske koline, katerih osnovna ideja je druženje vseh faranov ter ostalih ljudi od blizu in daleč," je povedal župnik Dejan Horvat, pobudnik župnijskih kolin in tudi glavni organizator tega kulinaričnega dogodka.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Kot je dodal, ima ta dan ob 7. uri zjutraj sveto mašo za vse žive in pokojne dobrotnike, tako poskrbijo tudi za duhovno plat dogodka. Ob kolinah sta za vse obiskovalce odprta tudi cerkev in kapela na župnišču, danes pa so prvič pripravili tudi nekaj več kot devet kilometrov dolg pohod, na katerega se je odpravilo okrog 25 pohodnikov. Ti so se od župnišča odpravili skozi Čepince do graničarskega muzeja in si ga tudi ogledali, od tam so se podali do razglednega stolpa na Verici in mimo mejnega prehoda Čepinci-Verica, od tam pa skozi gozd in nato še po obronkih Markovec prispeli nazaj do župnišča.
Ekipa kuharjev in kuharic je v tem času že pripravila tradicionalne dobrote, ki so na mizi ob kolinah, in sicer so spekli meso, krvavice in domače klobase, skuhali so tudi zelje in "bujto repo" ter pripravili ocvirke in žolco, prvič letos pa so se domačim kuharjem pridružili še kuharji iz Gornjega Senika, ki so pripravili tako imenovani porabski segedin.
V prostorih župnišča je nato sledilo druženje ob dobri hrani in pijači. "Za marsikoga so koline nekaj povsem novega, prihajajo namreč tudi takšni, ki doma nikoli niso videli, kako potekajo koline. S tega vidika je dogodek zelo pomemben, saj tako tradicija kolin ne bo šla v pozabo," je ob tem povedala katehistinja Jožica Časar. Dodala je, da pomoč faranov pri izvedbi dogodka nikoli ni vprašljiva.