Torkovo dogajanje v tako imenovanem tednu državnosti se je začelo s pohodom učencev in dijakov šol iz mestne občine. Ti so prehodili pot ob spominskih obeležjih v mestu. Ogledali so si spominsko ploščo na Tomšičevi ulici, kjer je bil sedež Območnega štaba Teritorialne obrambe, Policijsko upravo in postajo Murska Sobota, tri obeležja na Trgu zmage in spomenike v mestnem parku. Pot so zaključili pri Vojašnici Murska Sobota, kjer stoji spominsko-zgodovinska plošča z obeležjem padlim zavezniškim letalcem v drugi svetovni vojni in obeležje osamosvojitvene vojne.
Mladi so ob koncu prisostvovali odkritju spominsko-zgodovinske točke. V mestni občini poudarjajo, da ima Murska Sobota in Prekmurje v osamosvojitveni vojni posebno mesto. "Takrat so se v mestu nahajali in delovali Uprava za notranje zadeve s postajo milice in dislociranimi postajami mejne milice, 75. območni štab Teritorialne obrambe ter 65. obmejni bataljon JLA z osmimi stražnicami proti Madžarski in petimi proti Avstriji." Točka prav ob vojašnici stoji zato, ker je ta povezana z dogodki med vojno za samostojno Slovenijo. Poleg spominsko-zgodovinske plošče je občina ob obletnici uredila spominski park in obnovila spomenik sestreljenim zavezniškim pilotom v drugi svetovni vojni.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Jevšek in Gerenčer sta v bližini točke zasadila še lipo, ki je simbol slovenstva, in bo prihodnje generacije spominjala na ključne zgodovinske dogodke.
V Vojašnici Murska Sobota si je bilo moč ogledati vojaško opremo, poskrbeli pa so tudi za pravo vojaško malico.