Združenje slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje je v sodelovanju z Evropskim redom vitezov vina ter tamkajšnjima Konzulatom za Slovenijo in Legaturo za Pomurje, z Občino Puconci, Krajevno skupnostjo Mačkovci in krajani Pečarovec pripravilo prvo svečano simbolno skupno trgatev viteške trte ranina, ki je edina avtohtona sorta v Pomurju. Viteška trta je bila v Pečarovcih pri Gostilni Zelko posajena pred enaindvajsetimi leti, ideja pa je nastala na desni strani reke Mure oziroma na območju Gornje Radgone in Radencev z namenom, da se znotraj takrat še skupnega viteškega Omizja Pomurje vsa območja regije povežejo v bolj homogeno celoto.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Skupina dobro mislečih pripadnikov reda, na čelu z Alojzom Slavičem in Francem Škrobarjem je predlagala, da bi povezovalno nalogo lahko opravila avtohtona pomurska trta ranina, ki izhaja z območja Gornje Radgone. Ideja je bila, da bi bila trta posajena na levi strani Mure oziroma v Prekmurju, to pa je prišlo na uho Dušanu Zelko iz Pečarovec. Dilemo lokacije zasaditve trte v Prekmurju je rešil tako, da je predlagal parcelo ob domači gostilni. Njegov predlog je bil sprejet in tako je bila trta v Pečarovcih letos marca že enaindvajsetič svečano obrezana, tokrat pa tudi prvič svečano obrana.
Zaslužna osebnost Pečarovec Karel Žekš in prekmurska vinska kraljica Nuša Horvat sta svečano odrezala prvi grozd in ugotovila, da je grozdje zrelo, zato sta skrbniku trte Franzu Horvatu Kneru naložila, da lahko začnejo s trgatvijo. Skrbnik trte je nato na kratko še povzel lanske in letošnje aktivnosti v zvezi s trto. Kot je povedal, so lani prvič poskusno pobrali ranino. Pobranih je bilo 23 kilogramov, od tega so dobili 17 litrov vina, ki so ga nato poskušali letos marca, ko so trto rezali. Pet litrov pridelanega vina so shranili pri domačem vinarju.
Evropski in slovenski viteški red razmišljata za naprej. K obstoječi pomurski trti ranina želijo posaditi še potomko najstarejše trte na svetu, to je modro kavčino oziroma žametovko, ki raste na mariborskem Lentu. Vino obeh trt bi lahko s poudarjeno simbolno in povezovalno noto postalo protokolarno vino Občine Puconci.