Družina fotografa Julija Schönauerja se je v Šalovce iz Turnišča preselila leta 1930, vse od prihoda do deportacije pa so živeli v poslopju nekdanje evangeličanske šole, ki je bila zgrajena v 80. letih 19. stoletja. Stavba, pred katero so bili položeni tlakovci spomina, je bila porušena v 90. letih 20. stoletja, na njenem mestu pa stoji današnja poslovno-stanovanjska zgradba v Šalovcih.
Kot je povedal Mark Krenn, avtor monografije o fotografu Schönauerju, se je njegova družina s položitvijo tlakovcev na simbolni ravni vrnila v Šalovce. Tlakovci so bili sicer položeni v okviru projekta Never forget, v katerem na pobudo in pod vodstvom judovske občine Čakovec skušajo združiti judovske skupnosti z območja Prekmurja, Medžimurja in Velike Kaniže. "Vzrok je zelo preprost in zelo očiten. Gre za to, da so pripadniki judovske skupnosti leta 1944 doživeli povsem enako usodo, ne glede na to, iz katerega mesta so bili, posledica pa je bila za vse enaka, večina jih je umrla," je ob položitvi tlakovcev povedal Boris Hajdinjak, direktor Sinagoge Maribor, ki je partner omenjenega projekta.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Projekt Stolpersteine oziroma kamne spotike je ustanovil nemški umetnik Gunter Demnig v spomin na usodo tistih, ki so bili umorjeni, deportirani, izgnani ali ubiti v obdobju holokavsta. Demnig tlakovce spomina oziroma kocke z individualnim napisom na ploščicah vdela v tla pred nekdanjimi hišami žrtev, podobno je bilo v Šalovcih, kjer je položil štiri plošče.
Cvetje k tlakovcem spomina so položili župan Občine Šalovci Iztok Fartek, avtor monografije o Juliju Schönauerju Mark Krenn, Nada Šarotar, hčerka nekdanjega šalovskega trgovca Franca Schwarza in mama pisatelja Dušana Šarotarja, ki je napisal knjigo Ostani z mano, duša moja, posvečeno omenjenemu židovskemu fotografu iz Šalovec, ter domačinka Etelka Lepoša, ki se spominja delovanja fotografa.
Slovesnost ob položitvi kamnov so popestrili Anastazija Krenn na violi, Žan Kopše na pozavni ter članice pevske skupine Mavrica Društva upokojencev Šalovci, glavni rabin za Slovenijo Ariel Haddad pa je ob položitvi spotikavcev izmolil kadiš.