Soboška knjižnica je projekt Noč v objemu ljudskega izročila začela izvajati leta 2019. Projekti, povezani z ohranjanjem kulturne dediščine, so pomemben doprinos k ohranjanju vseh tradicionalnih vrednot iz preteklosti, ki so odraz naše identitete. Kot je povedala Metka Celec, višja knjižničarka in vodja projekta, bomo našo identiteto ohranili le z ozaveščanjem mlajših generacij, ki jim bodo prenesene vsakdanje tradicionalne navade dedkov in babic.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
V projektu tako sodelujejo učenci tretjega triletja soboške II osnovne šole, ki eno noč preživijo v knjižnici, tam pa spoznavajo ljudsko izročilo.
Otroci so s pomočjo Brigite Smodiš iz slame pletli različne okraske in izdelke, nato pa so se ob mentorstvu Dušanke Kuronja iz folklorne skupine Kulturno-umetniškega društva Gornji Petrovci učili ljudskih plesov, kot so sotiš, šamarjanka in Ob bistrem potočku je mlin. Za zaključek ustvarjalnega večera so s pomočjo senčnega gledališča pripovedovali ljudske pravljice.
Kot je povedala višja knjižničarka, je bilo druženje prežeto s pozitivnim duhom ljudskega izročila, učenci so navdušeno plesali in pletli iz slame, ves čas pa jih je spremljal Lukas Gumilar, ki jim je igral na harmoniko. "Želimo si in upamo, da se bo začetna zamisel nadaljevala v prihodnjih letih neprekinjeno. Pojem slovenstva namreč ohranjajo šege, navade, običajno ter materialno in duhovno izročilo," je še dodala Metka Celec.