Prenavljamo Dom starejših, menjavamo notranjo opremo, postelje pa želimo prilagoditi potrebam našim uporabnikom ter jih zamenjati z bolniškimi na električno vodeno hidravliko. Ker so te postelje še uporabne, smo se odločili, da jih podarimo zavetišču, kjer jih lahko koristno uporabljajo, je povedal Zoran Hoblaj, direktor Doma starejših Rakičan.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Obe ustanovi pa tudi na drugih področjih že dlje čas dobro sodelujeta in imata tudi skupne projekte. Polonca Felicijan, strokovna vodja Zavetišča, je razložila, da imajo med drugim celoletni projekt Brezdomni za starejše, s katerim gostujejo po prekmurskih domovih ta starejše in se uporabnikom predstavljajo z igrami ali skeči, zanje pripravijo družabne igre in jih pogostijo z različnimi kulinaričnimi dobrotami. »Na ta način starejšim popestrijo dan, uporabniki v zavetišču pa se spoznavajo s privajanjem na domsko življenje in navezujejo stike, hkrati pa se tudi detabuizira življenje v domovih in zavetiščih.«
Zavetišče za brezdomne osebe je namenjeno stanovanjski skupini, tako je v murskosoboški prostora za petnajst uporabnikov, v stanovanjski enoti v Lemerju pa za sedem. Poleg tega nudijo tudi dnevno prehrano, možnost tuširanja in skrb za osebno higieno tistim posameznikom, ki se znajdejo v kakršnikoli stiski. Skupaj jih je trenutno 22, se pa po potrebah tudi prilagodi ali pa se, če so potrebe večje, dogovorijo z drugimi zavetišči in skušajo najti ustrezne rešitve za ljudi, ki potrebujejo pomoč. Je pa tako, pravi Felicijanova, da se število potreb vsako leto v jesenskem in zimskem času poveča, s toplejšimi meseci pa zmanjša. Opozorila pa je še na to, da bi bilo potrebno poskrbeti za posebne bivanjske enote za ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, saj zanje obstoječi prostori, kakor tudi drugi domovi, niso ustrezno prilagojeni.