Zbrane goste iz sveta politike in drugih družbenih področij je kot prva nagovorila direktorica ZD Murska Sobota Edith Žižek Sapač in spomnila na začetke zdravstva v Pomurju.
ZD je bil ustanovljen leta 1929 kot eden od štirih higienskih zavodov na območju današnje Slovenije. Začetnik je bil Jože Pečan, ki se je ukvarjal z zdravljenjem trahoma. Sprva je bil dom ustanovljen z namenom opravljanja preventivnih dejavnosti, kot so cepljenje, sistematični pregledi šolarjev in siromašnih, po drugi svetovni vojni pa se je delovanje zavoda razširilo. Kot je dejala, sta začeli delovati šolska poliklinika in protituberkulozni dispanzer, ustanovitelji pa so postavili temelje tudi za preventivne dejavnosti.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
»V zadnjih desetletjih smo v ZD vztrajno sledili poti inovacij in prilagajanj,« je povedala in naštela zadnje investicije in obnove. Letos so zaključili rekonstrukcijo otroško šolskih ambulant in zdravstvene postaje v Gornji Petrovcih, lani je bil dokončan prizidek in prenovljen diagnostični laboratorij ter zaključena nadzidava splošnih ambulant. S tem so pridobili deset splošnih ambulant, pet referenčnih ambulant, skupne prostore, sanitarije za obiskovalce in zaposlene, čakalnice ter arhiv. Še pred tem, leta 2020, je bil zgrajen prizidek za namen izvajanja storitev centra za krepitev zdravja in specialističnih ambulant, vgrajeni dve dvigali. Prav tako so bile v minulih letih obnovljene zobne ambulante in vzdrževalna dela na najstarejši zgradbi. Direktorica poudarja, da so s temi projekti izboljšali kakovost storitev, pridobili so 1251 kvadratnih metrov novih površin in obnovili 1904 kvadratne metre obstoječih. Skupna vrednost investicij je znašala skoraj sedem milijonov evrov. 1,5 milijona je prispevala Evropska unija, preostali del zdravstveni dom iz rednega delovanja.
Na dogodku sta bila prisotna tudi predsednik vlade Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Pred tem sta se mudila v Splošni bolnišnici Murska Sobota, kjer sta si ogledala nov prizidek negovalnega oddelka in z vodstvom govorila o poslovanju ter prihodnjih investicijah.
Kot je dejal slavnostni govornik, sta v načrtih katetrski laboratorij in koronarograf. »Zadovoljen sem bil s tem, da obstajajo načrti, ki so usmerjeni v graditve znanja. Pomurje je znano po dveh karakteristikah. Po eni strani žal po tem, da imate najvišji odstotek srčnih obolenj in zato bo pridobitev v bolnišnici toliko bolj pomembna. Po drugi strani imate najbolj dostopno primarno zdravstvo. Pomurje je regija, kjer je število tistih, ki nimajo osebnega zdravnika najnižje v Sloveniji,« je izpostavil in dodal, da si zdravstveni delavci za to zaslužijo priznanje. Dotaknil se je tudi trenutne situacije v zdravstvu. Navedel je, da je področje zdravstva glavna prioriteta vlade, kar bo v prihodnjih tednih in mesecih prišlo do izraza. »Verjamem, da v Gibanju Svoboda in vladi verjamemo v javno zdravstvo, zato smo danes dali v koalicijsko usklajevanje nov zakon o zdravstveni dejavnosti, v katerem bomo jasno in dokončno razmejili med javnim in zasebnim zdravstvom,« je dejal . S tem naj bi postavili temelj, zaradi katerega bo mešanje javnega in zasebnega zdravstva oteženo, po njegovih besedah morda celo prepovedano. To bo namenjeno okrepitvi položaja javnega zdravstva. Golob je še zatrdil, da so plačna pogajanja v zaključni fazi. »Obljubljam, da ko bodo zaključena, bodo koristi iz teh pogajanj deležni vsi, ne samo peščica. Vztrajali bomo, ko pride do plačne reforme, bodo popravki plač najvišji v najnižjih razredih, pri tem bo udeleženo celotno zdravstveno osebje,« je zatrdil.
ZD Murska Sobota deluje na območju 12 občin ustanoviteljic in zagotavlja primarno zdravstveno dejavnost skoraj 60 tisoč prebivalcem. Izvajajo storitve 26 različnih dejavnosti, ne le na sedežu, še na 20 dislociranih enotah. Žižek Sapačeva je še navedla, da so lani opravili skoraj 600 tisoč obravnav, omogočajo pravično dostopnost do storitve za 46 pacientov pri družinskih zdravnikih, 5500 otrok je pri pediatrih, 15 tisoč žensk pri ginekologih in več kot 22 tisoč pacientov pri zobozdravnikih. Na oder je stopil še soboški župan Damjan Anželj in se zahvalim vsem sedanjim in nekdanjim zaposlenim, ki že tako dolgo skrbijo za zdravje občanov.
Po slovesnosti je sledil ogled obnovljenih prostorov.