Delo je vodil Jože Žižek, ki je bil nekoč büjraš in se še zelo dobro spomni dela, s katerim so varovali naselja in okoliške njive pred poplavami. Vsako leto prikažejo del tega opravila, torej utrjevanja brežine reke. Tokrat so prikazali, kako so büjraši naredili "paušo" - dolge snope vej, ki so jih povezali med seboj. Tako povezane snope vej so potem spustili ob breg Mure in mednje navozili kamenje. Običajno je v skupini delalo sedem ljudi. Ne le iz Ižakovcev, ampak tudi iz sosednjih vasi, drugje ob Muri pa so delali tudi büjraši iz drugih območij Prekmurja, iz Prlekije in Medžimurja. Ob tem so si za malico spekli ribe, ki so jih nalovili v Muri, in pajali kruh, je na predstavitvi büjraštva povedal Jože Žižek.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Büjraši dnevi so se začeli v petek zvečer z koncertom skupine Edna, plesom vil ter literarnim večerom s pesnikom in pisateljem Ferijem Lainščkom. V soboto dopoldne so v sodelovanju z Vrtcem Beltinci pripravili otroške delavnice. Na sobotnem osrednjem delu tridnevne prireditve so se ekipe pomerile v peki rib na indašnji način. Ob büjranju in peki rib pa so popoldne prikazali še mlinarstvo in tkalstvo, predstavili so se lastniki starodobnih traktorjev in druge kmetijske tehnike Pufkači. Nastopili so Folklorna skupina Pozvačin Bistrica in kvintet Pomurskih 5. Večer pa je zaključil gledališki nastop Matjaža Javšnika in glasba skupine Blue Planet.
Dane se je začelo že ob 6. uri z budnico, sledil bo kulturni program, obiskovalce pa bosta nagovorila profesor na oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete v Ljubljani Hotimir Tivadar in beltinski župan Marko Virag. Sledila bo sveta maša. Popoldan pa bo zabava ansamblom Spev in skupno Nemir.