Razstava je rezultat tradicionalnega sodelovanja pobratenih mest Murske Sobote in Ingolstadta, ki omogoča izmenjavo tako ustvarjalnosti kot umetnikov obeh dežel. Umetnika je predstavil kultrurni referent mesta Ingolstadt Gabriel Engert, razstavo pa je odprl murskosoboški župan Aleksander Jevšek.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Viktor Scheck, slikar in oblikovalec, se predstavlja z izrazitimi krajinami, čemur se posveča že od študentskih let. Pri tem se ne ukvarja zgolj s topografsko natančnostjo, temveč s pomenom krajine kot nosilko čustev, tradicije in zgodovine, slika pa mu pri tem služi kot projekcijska površina in ogledalo za gledalca. Krajino razume v smislu seizmografa notranjega razpoloženja, ki ga ustvarjajo posamični kraji in mesta, pri slikanju zavestno uporablja barvo, zvok in zven izbranih barv pa sprožajo predstave, čustva in celo spomine. Njegovo delo smo lahko v galeriji spoznali že dvakrat, leta 2004 na skupinski in leta 2006 na samostojni razstavi.
Babette Überschär, ki se predstvalja s prostorskimi inštalacijami, se je likovni umetnosti začela intenzivno posvečati šele pri svojih 30. tih letih. Pri njenih delih pride v ospredje nagnjenost k eksperimentiranju, kar se pokaže že pri izbiri materialov, saj pri tem uporablja papir, folije, žice, igle, vosek, glino, semena in druge največkrat najdene predmete. Osredotoča se tudi na lastnosti materialov, kot so organska zraslost, transparentnost, kopičenje, nedokončanost, slojevitost, zunanje in notranje strani, površine in celice, red in nered. V svojih prostorskih inštalacijah vsakdanje predmete in naravne materiale predstavi v novih kontekstih in odnosih ter s tem odpira nove perspektive in pomenske ravni.
Likovne razstave in izmenjave med mestoma omogočajo vpogled v umetniško ustvarjanje obeh mest, kajti prav skozi kulturo in umetnost lahko bolje razumemo in doživljamo ljudi, družbo in čas, pravi Irma Brodnjak, kustosinja, ki je sodelovala pri postavitvi razstave. "Umetnost je ogledalo, v katerem se zrcali čas in duševno stanje družbe, in preko umetnosti se lahko razbere atmosfera in duh neke skupnosti." Tako je tudi velikega pomena, da se lahko umetniki iz Nemčije eno leto predstavljajo v Mruski Soboti, naslednje leto pa Ingolstadt gosti pomurske likovne umentnike. In to že od leta 1985.