vestnik

Kacin: V Murski Soboti in Beltincih včeraj skupaj 68 novih okužb

Vestnik, 4. 11. 2020
Niko Časar
V Murski Soboti je bilo včeraj 38 okužb, v Beltincih 30.
Aktualno

Na novinarski konferenci aktualno stanje, povezano s koronavirusom, predstavljajo minister za zdravje Tomaž Gantar, koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta in vladni govorec Jelko Kacin.

Reprodukcijsko število kljub višjemu število včerajšnjih okužb še naprej pada, kar je dober podatek, je uvodoma poudaril Kacin. Razmere bodo ostale resne vsaj še mesec, nato pa bo sledilo obdobje, ko bomo morali ravnati zelo preventivno. Po državi je kar nekaj močnih lokalnih žarišč, je sporočil vladni govorec in že razkril, da je bilo včeraj v občini Beltinci potrjenih 30 novih okužb, v Murski Soboti pa 38. 

Spet se pojavljajo tudi vnosi okužb iz tujin. V tem tednu imamo dokaz, da so ukrepi obrodili sadove, in da se na dolgi rok zadeve popravljajo, je še dodal Kacin ob prikazu incidence, ki je v zadnjem tednu manjša kot je bilo pričakovati. Vrh smo dosegli 30. oktobra. 

intenzivna koronavirus
Reuters
Koronavirus

Tomaž Gantar kljub zaskrbljenosti zaradi velikega števila bolnikov, izpostavi, da je vesel, da so vsi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, tega tudi deležni. "V zadnjih dneh se je zdravstveni sistem razmeram zelo prilagodil. Tudi na ministrstvu za zdravje je bilo sprejetih kar nekaj odločitev v pravo smer," pravi. 16. oktobra je bilo v bolnišnicah covid bolnikom namenjenih 227 postelj in 54 postelj na intenzivnih enotah, danes pa namestitev kar 821, nekaj postelj pa je še v rezervi. V intenzivni terapiji je trenutno 150 postelj. Izvajalce so, tako Gantar, spet pozvali, da v naslednjih desetih dneh število intenzivnih postelj povečajo še za dodatnih sto. 

Tomaž Gantar
STA
Tomaž Gantar

Gantar je še dodal, da je strokovna skupina ministrstva v teh dneh ocenjevala hitre teste. Kot učinkovite je ocenila 17 ali 19 testov. Minister ocenjuje, da se bodo kakovostni hitri testi lahko zagotovili v zadostnem številu, kar bo odprlo nove možnosti za testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi. Sem se prišteva zdravstvo, domovi za starejše, policija, civilna zaščita ipd. Testiranja bodo skušali izvajati enkrat na teden oziroma dva, da bi z njimi pravočasno ugotovili asimptomatske okužbe. 

V Sloveniji je ta trenutek tudi 50 vstopnih točk, v prvem valu jih je bilo le 15. Gantar glede tega meni, da je cilj, da vsak z znaki respiratornega obolenja ali je imel kontakt z okuženo osebo, pride do testiranja in izvida v največ 24 urah. 

slovenija koronavirus