Poslanci in ministri strank koalicije so danes na Brdu pri Kranju pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter določili prioritete in cilje, ki jih nameravajo izpolniti do konca mandata.
Med cilji, ki so si jih danes zastavili, je premier Robert Golob kot ključno področje navedel borbo za demokracijo in pravno državo. Ob tem je izpostavil dogajanje v državnem zboru, kjer po njegovih besedah opozicija poskuša z demontažo pravne države in krnitvijo demokracije. "V koaliciji smo popolnoma enotni, da tega ne bomo dopustili," je poudaril Golob.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPolicija išče informacije o vozniku, ki je pobegnil s kraja trčenja v Radencih
V preteklem dnevu so policisti v Pomurju obravnavali kaznivo dejanje tatvine, pet kršitev javnega reda in miru, prometno nesrečo z lahko telesno poškodbo, prometno nesrečo z materialno škodo in dve povoženji divjadi.
Na prvem mestu zdravstvo
Področja, na katerih bodo do konca mandata uvajali spremembe, so po Golobovih besedah zelo raznolika. Na prvo mesto pa je koalicija postavila zdravje. V sredo predstavljen osnutek novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po njegovih besedah ključni korak na področju zdravstva, s katerim bodo zagotovili, da se bodo zasebne iniciative uspešno ločile od javne zdravstvene mreže.
Med prioritetami koalicije do konca mandata je navedel tudi stanovanjsko politiko, prav tako ne bodo zanemarjali podnebnih politik. Poleg tega je izjemno pomembno področje znanja, ki mu bodo v prihodnjih mesecih namenili dodatno, tako finančno kot zakonsko podporo. Premier je izpostavil tudi plačno reformo ter zametke davčnih sprememb, o kadrovskih izzivih, kot je denimo imenovanje novega obrambnega ministra in položaje ministrice za digitalizacijo Emilije Stojmenove Duh, pa da danes niso govorili.
Zaupanje v koaliciji trdnejše, kot se zdi
Prioritete, ki jih je določila koalicija, bo po Golobovih napovedih vseboval tudi proračun, ki ga bodo pripravili v prihodnjih tednih. "To je bil namen današnjega koalicijskega vrha, da se poenotimo, da jasno vemo, kaj so prioritete, da potem tudi vsi ostali ukrepi, vključno s proračunom, temu sledijo," je poudaril premier, ki je prepričan, da se v koaliciji znajo poenotiti okoli skupnih ciljev ter da je zaupanje med koalicijskimi partnerji "bistveno trdnejše od tega, kar se zdi".
Kot je dejal Golob, je Umar v jesenski napovedi res znižal gospodarsko napoved za letos, in sicer z 2,4 na 1,5 odstotka, a rast ostaja in je dvakrat višja o povprečja v območju evra. "Najbolj pomembno je, da Umar ni spremenil napovedi o rasti plač. Ta ostaja bistveno višja od inflacije, ki smo jo uspeli zbiti globoko pod evropsko povprečje," je izpostavil premier.
Gospodarski minister Matjaž Han je medtem dejal, da je povsem jasno, kakšno je stanje v Evropi, s težavami se denimo sooča naša največja trgovinska partnerica Nemčija. Po njegovih besedah je tako normalno, da se bodo razmere v Nemčiji in drugod po Evropi odrazile tudi pri nas. "A ko bo treba, bomo naredili vse, da bomo vzdrževali to rast, ki je boljša od povprečja v Evropi," je dodal minister.
Golob se je dotaknil tudi predloga davčnih sprememb, do katerih so predvsem v gospodarstvu zelo kritični. Kot je ponovil, paket predstavlja prvi korak davčne reforme, ki bo uveljavljen 1. januarja 2025, v njem pa ni razbremenitve dela širšega značaja in nepremičninskega davka. Izhodišča za ta del bo finančno ministrstvo, tako Golob, pripravilo do konca letošnjega leta, implementacijo pa je pričakovati v drugem mandatu.
V zvezi z nepremičninskim davkom je Golob poudaril, da je zanj treba imeti evidence, v katere vsi zaupamo. "Proces množičnega vrednotenja nepremičnin je eden ključnih projektov, ki ga bosta ministrstvi za naravne vire in prostor in za finance sprožili v prihodnjih mesecih, sredstva za ta projekt so že odobrena," je še dejal premier.