Prihodki gospodarskih družb so lani znašali 3.581 milijonov evrov in bili za skoraj štiri odstotke višji od predhodnega leta, neto čisti dobiček je znašal 133 milijonov evrov ali dobrih 11 odstotkov več kot leta 2022. Čisti dobiček namreč pomeni, da so si gospodarske družbe ustvarile dobro osnovo za nadaljnji razvoj. Tudi drugi pomembnejši kazalniki uspešnosti poslovanja kažejo na rast, ki znaša od pet do deset odstotkov.
Ključna ugotovitev torej je, da so v večini od 1.890 pomurskih gospodarskih družbah, ki zaposlujejo 17.578 delavcev, delali zelo dobro. Neuspešno je poslovno leto 2023 končalo 482 družb, ki so izkazale čisto izgubo v višini 26.864 tisoč evrov, ta pa se je v primerjavi z letom prej povečala.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Poslovni uspeh, v katerem sicer niso zajeti dosežki treh za regijo pomembnih gospodarskih družb s poslovnim sedežem drugje, in sicer so to Lek, Krka in Sava, običajno primerjamo z doseženim v drugih regijah ter s slovenskim povprečjem.
S kazalnikom prihodek na zaposlenega, ki je lani znašal dobrih 203 tisoč evrov, je Pomurje v primerjavi s predhodnim letom napredovalo za tri mesta in prehitelo koroško, gorenjsko, zasavsko in podravsko regijo. Po povprečni plači na zaposlenega, ki je znašala dobrih dva tisoč evrov in bila za 10 odstotkov višja kot lani, je še vedno na predzadnjem mestu. Pomurje je še vedno na repu po neto dodani vrednosti na zaposlenega, ki je znašala 48.294, čeprav je v primerjavi z letom 2022 dosegla deset odstotno rast. Enak skok rasti je v povprečju doseglo tudi slovensko gospodarstvo.
Zbrani podatki, ki jih je v Informaciji o poslovanju gospodarskih družb, samostojnih podjetnikov in zadrug za pomursko regijo v letu 2023 pripravil AJPES, kažejo na to, da so zelo uspešno poslovali tudi samostojni podjetniki. Pozitivni so vsi pokazatelji poslovanja, dosežene rasti poslovanja po pokazateljih pa ne zaostajajo za rastjo v slovenskem merilu. Število samostojnih podjetnikov se je začelo povečevati, čeprav pomemben del predstavljajo tako imenovani normiranci, katerim ni treba oddajati poslovnih poročil.
Samostojni podjetniki, ki so oddali poslovna poročila, teh pa je 2.334, so ustvarili prihodke v višini 293 milijonov evrov, zaposlujejo 2.452 delavcev, ki v povprečju zaslužijo 1.461 evrov.
Poslovno poročilo za lani je oddalo tudi 29 zadrug, v katerih je 108 zaposlenih. Te so lansko poslovno leto končale z neto čisto izgubo v višini 239 tisoč evrov. Lani so izkazovale čisti dobiček v znesku 73 tisoč evrov.