Od takrat – razen manjših popravil – ni bilo nobene obnove. Lani, pravi Metka Fujs, direktorica Pomurskega muzeja, ki je od lani upravljalec celotnega gradu, je prišlo do izliva vode in je bilo potrebno sanirati vodovodno napeljavo v zaodrju ter vse poškodovane zidove: »Osrednje sanitarije, ki so namenjene uporabnikom dvorane, muzeja, kapele in grajskega dvorišča, so bile priključene na začasno nadomestno vodovodno napeljavo. V proračunu mestne občine za letošnje leto je bila zato načrtovana prva faza prenove sanitarij v pritličju.«
Vmes, dodaja Fujsova, se je zgodilo, da so ob rednem pregledu in obnovi požarne dokumentacije za obratovanje dvorane ter pri izdelavi požarnega elaborata za celoten grad ugotovili, da veliko vgrajenih elementov več ne ustreza zahtevanim požarnim standardom in nima veljavnih certifikatov. »Zato smo se v Pomurskem muzeju v soglasju z lastnikom – Mestno občino Murska Sobota – in z večinskim uporabnikom dvorane, soboškim Zavodom za kulturo, turizem in šport, odločili, da dvorano zapremo za obiskovalce. Odgovornost ob morebitnem poškodovanju oseb ali opreme v primeru požara je prevelika, da bi lahko dvorana naprej delovala.«
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Ker pa je grajska dvorana pomemben ne le prireditveni, ampak tudi prostor za vaje različnih skupin, v glavnem s področja kulture, in ker je pomembna tudi pri obratovanju muzeja ter Mladinskega informativnega in kulturnega kluba, so se odločili, da večino odobrenih investicijskih sredstev iz proračuna Mestne občine Murska Sobota za leto 2018 usmerijo v sanacijo dvorane. »Od 59 tisoč evrov sredstev, ki so trenutno na voljo, bomo 56 tisoč evrov namenili za ureditev hidrantov, dela vodovodnega omrežja in za zamenjavo protipožarnih vrat s povezanimi gradbenimi deli na celotnem območju dvorane. Ocenjena vrednost ostalih potrebnih del, to je zamenjave ali namestitve mavčnih oblog in dimnih loput, izolacije na odprtem stropu, ureditve varnostne ograje na stopnišču ter drugih potrebnih inštalacijskih del je približno 60 tisoč evrov,« pojasni Fujsova. V primeru, doda, da v proračunu za leto 2018 dodatnih sredstev ne bo mogoče zagotoviti, bodo ta dela izvedena, ko bodo sredstva na voljo: »Dokler vseh navedenih del ne bomo zaključili, opravili preizkusov požarne varnosti in dopolnili potrebne dokumentacije za nemoteno obratovanje, dvorane za javnost ne moremo odpreti.«
Medtem ko je grajska dvorana zaprta, so javne dogodke, ki bi se sicer lahko odvijali tukaj, preusmerili v Gledališče Park in v grajski baročni salon. Gledališke vaje, branja in podobno pa potekajo v razstavnem stolpu v prvem nadstropju gradu.