Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poudarjajo, da prevladuje kroženje virusov influence tipa A, med katerimi je večina podtipa A(H1N1)pdm09. "Primeri gripe se pojavljajo po vsej državi. Ne glede na to, da se je sezona gripe že začela, pa se prebivalci lahko še vedno cepijo proti gripi. Cepljenje je namreč najboljša zaščita proti gripi, predvsem pred težkim potekom, ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje," pravijo.
Cepljenje je priporočljivo za vse, brezplačno pa za vse osebe z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Opraviti ga je treba vsako leto. "Čeprav gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka z nekajdnevno vročino, z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pa pri ranljivih skupinah prebivalstva lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih pride lahko tudi do poslabšanja osnovne bolezni," tako NIJZ. Cepljenje je še posebej priporočeno starejšim od 65 let, kroničnim bolnikom, osebam z izrazito povečano telesno težo, majhnih otrokom in nosečnicam.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Kavč#23) Ženske v gradbeništvu: Včasih je treba povzdigniti glas
Z inženirko gradbeništva Andrejo Bernjak smo se pogovarjali o tem, ali so jo na gradbišču zaradi spola kdaj podcenjevali in kako se je s tem spopadla, pa tudi o cenah nepremičnin v Murski Soboti.
V sezoni 2024/2025 se je po podatkih NIJZ doslej cepilo več kot 112 tisoč prebivalcev Slovenije, kar predstavlja 5,3 odstotka prebivalstva. Najvišji delež cepljenih je med starejšimi od 80 let, in sicer dobrih 18 odstotkov. Med regijami je najvišja precepljenost na Koroškem, kjer se je cepilo 5,8 odstotka prebivalstva, najvišja pa v Jugovzhodni Sloveniji, kjer je 4,6-odstotna precepljenost. V pomurski regiji se je cepilo 5,4 odstotka prebivalcev.
NIJZ še svetuje, da je pri preprečevanju okužb dihal priporočeno redno prezračevanje prostorov, redno umivanje rok, cepljenje, ob znakih okužb pa je treba ostati doma.