Kot je po vrnitvi s Koroške ugotavljal predsednik GZ Moravske Toplice in vodja tabora Dušan Grof, je tudi letošnji tabor za gasilsko mladino v starosti ob 9 do 13 let potrdil, da so se v vodstvu zveze pred leti pravilno odločili, da bodo to redno poletno aktivnost za mlade začeli pripravljati izven meja občine oziroma regije. Med drugim so bili mladi gasilci že na Rogli in ob Kolpi v Radencih na Dolenjskem. Po besedah Grofa je pohvalno, da število prijavljenih redno presega razpoložljive zmogljivosti.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Jože Herman, predsednik komisije za delo z mladimi pri GZ Moravske Toplicein najbolj zaslužen za njegovo pripravo in izvedbo, ob tem dodaja, da se poleg tega, da se mladi – tokrat so bivali v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti Peca v Mežici, naučijo novih gasilskih spretnosti, spoznajo pa tudi nekaj samostojnega življenja oziroma dela v skupinah daleč od doma. Tam, kjer ti "mamica ne more takoj priskočiti na pomoč", še pristavi Grof. Tako je večina njih prvič spoznala, kaj pomeni sam postlati posteljo, sam pripraviti mizo za dnevne obroke, počistiti za sabo. »Tudi to je pomembno za gasilstvo, saj moraš biti tudi pri intervencijah dovolj samostojen,« še doda predsednik.
Udeleženci so pridobili nova gasilska znanja iz razvrščanja, dela z radijsko postajo in iz gasilske orientacije. Poleg navedenih aktivnosti so imeli s strani mladih zdravnikov Nina in Petre tudi predstavitev prve medicinske pomoči. Obiskali so tudi PGD Mežica in si ogledali njihovo gasilsko tehniko, se z gasilsko lestvijo iz Poklicne gasilske enote Ravne na Koroškem dvignili več kot 30 m visoko in v rudniških rovih pogumno sprehodili tudi v podzemlju Pece. Z obiskom sta jih presenetila poveljnik in podpoveljnik GZ Moravske Toplice Štefan Cmor in Miran Cvetko. Mladim gasilcem je ostalo še dovolj časa tudi za športne in družabne igre ter spoznavne večere, na katerih so se predstavili, ob tabornem ognju pa so pripravili tudi kulturni večer.
»Iz tabora, ki smo ga več kot uspešno zaključili, smo se resda vrnili utrujeni, vendar polni novih doživetij, novih izkušenj, novih prijateljev in trdno odločeni, da se v enakem številu vidimo na podobni aktivnosti prihodnje leto,« je sklenil Jože Herman.
Prijetno združili s koristnim
Kaj je še pomembno? Grof pravi: »Spoznali smo del Slovenije, ki je geografsko drugačen kot Prekmurje. Izvedli smo nekaj pohodov po koroških hribih, prav tako smo tekmovanje v gasilski orientaciji izvedli na terenu, kakršnega v Pomurju težko najdeš.«Namen tabora je bil v celoti dosežen, ugotavljata sogovornika. Mladi, trdno odločeni, da bodo nekoč nasledili svoje mentorje in operativne člane v društvih, so se naučili veliko novega, spoznali nove prijatelje. Večino dni so preživeli brez mobilnih aparatov. Po njem so lahko posegli le po večerji, za kakšno uro. Na koncu so ugotovili, da je tudi takšen način življenje lep in zanimiv.