Meščanska vila v središču mesta iz leta 1928, ki nosi ime prvega lastnika, nekdanjega župana Murske Sobote - Ferdinanda Harnerja, je bila v preteklosti predmet prodaje, a zdaj si jo mestna občina že nekaj časa želi preurediti in jo napolniti z novimi vsebinami. Objekt, ki je zavarovan kot kulturna dediščina, po izselitvi knjižnice sameva in propada. Trenutno se koristi le za shrambo za mestno razsvetljavo in elemente dekoracije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Računajo na evropska sredstva
Soboška občina je v preteklosti neuspešno iskala kupca, saj bi celovita rekonstrukcija vile nanesla na dva milijona evrov, toda tokrat računajo na pridobitev evropskih sredstev.Tovrstni projekti naj bi bili namreč financirani v naslednji finančni perspektivi ali celo iz načrta za okrevanje in odpornost. Projekt "Obnova Hartnerjeve vile z večnamensko dvorano na Grajski ulici v Murski Soboti" lahko najdemo tudi v predlogu Regionalnega razvojnega programa Pomurske regije 2021-2027.
Sedaj lahko vidimo, kako so si revitalizacijo Hartnerjeve vile zamislili v priznani družbi Kubico Domino Arhitekti, katere direktor Goran Dominko je za soboško občino pripravil projektno nalogo z idejno zasnovo prenove in rekonstrukcije. Ta zajema prenovo stavbne kulturne dediščine, ureditev okolice z zasaditvijo novih zelenih potez, preureditev in ozelenitev parkirišča, definiranje zidu, ograje in žive meje, postavitev paviljona, osvetlitev in vodne elemente. Objekt bi tako bil, skladno z interesi soboške občine, z namenom reševanja prostorske stiske obstoječe občinske stavbe, preurejen v mestno hišo oziroma protokolarni objekt z uradom župana. V mansardi bi se osrednji odprti prostor preuredil v sejno sobo.
Soboška občina sicer trenutno preko razpisa išče še izvajalca za pripravo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, za izvedbo gradnje in načrt opreme za prenovo in rekonstrukcijo pomembne kulturne dediščine mesta, s čimer bi Hartnerjevi vili povrniti elitni ugled. Tudi po oceni Dominka bi sicer celotna vrednost investicije znašala več kot dva milijona evrov.