Pri devetih letih je spoznal profesorico Sašo Gerželj Donaldson, ki je bila predsednica komisije na regijskem tekmovanju, kjer je mladi glasbenik prvič zmagal in prejel priznanje za obetavnega mladega pianista. »Gerželj Donaldsonova je na tekmovanju Štrkci za klavirjem prepoznala moj talent in mi vlila upanje za nadaljnjo glasbeno pot.« Po lendavski glasbeni šoli je začel obiskovati še glasbeno šolo v Murski Soboti. »V zadnjem razredu osnovne glasbene šole sem spoznal profesorja Predraga Šantka, ki je zaposlen na Glasbeni šoli Varaždin. Pokazal mi je novo stopnjo glasbenega ustvarjanja in me postavil na pravo pot razmišljanja o glasbi. Zelo dobro sva se ujela in mislim, da bi bila škoda takšno vez prehitro končati. Tudi to je vplivalo na mojo odločitev za vpis na srednjo glasbeno šolo v Varaždinu.« Čeprav odločitev za odhod v tujino ni bila lahka, pravi, da je bila prava, saj je pridobil veliko znanja, pa tudi iskrenih prijateljstev.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Globoke glasbene korenine
Mladi pianist je z glasbo odraščal. Največji vzor v otroštvu sta mu bila sestra Saša, študentka glasbene pedagogike, ki igra violino in od otroštva poje, in oče Simon, ki prav tako poje in igra kitaro. »Mama Vesna me prav tako spodbuja na moji glasbeni poti. Veseli me, da tudi mlajši brat Miha kaže velik potencial za igranje violine. Že od nekdaj so se moji sorodniki ukvarjali s klasično glasbo. Glasbene korenine naše družine so zelo globoke.«
Marko Matajič se je v otroštvu navduševal nad violino, želel je namreč igrati enako glasbilo kot njegova sestra. Vendar je hitro ugotovil, da violina ni zanj. »Z družino smo pogosto obiskovali koncerte klasične glasbe, tam pa sem videl klavir, ki me je s svojo velikostjo in eleganco očaral, prav tako me je navdušila možnost ustvarjanja najrazličnejših dinamik in barv.«
Z orkestrom hrvaške radiotelevizije
Navdušenost nad glasbilom s črnimi in belimi tipkami pri Matajiču raste iz leta v leto, dodatno spodbudo za glasbeno napredovanje pa mu dajejo številna priznanja in nagrade, ki jih je z igranjem klavirja že prejel. Prvi nastop, ki se ga spominja, je bil v njegovem domačem kraju. Kot sedemletni fant je nastopil na koncertu lendavske glasbene šole. »Zame najpomembnejši nastop je bil v finalu izbora mladega predstavnika Hrvaške za Evrovizijo klasične glasbe. Tam sem igral enega najtežjih klavirskih koncertov, to je bil prvi stavek drugega klavirskega koncerta Rachmaninova z orkestrom hrvaške radiotelevizije. Ta nastop in predstavitev pred celotno Hrvaško sta bila zame res nekaj posebnega. Dobil sem mnogo pohval glasbenih kritikov, prišli so me spodbujat tudi učenci glasbene šole iz Varaždina.«
Črenšovčan je v zadnjih treh letih prejel številne nagrade za solo nastope na klavirju na mednarodnih tekmovanjih. Lani prvo nagrado v Rogaški Slatini, leta 2019 v Italiji, istega leta je prejel zlato plaketo na Jesenicah. Leto prej je prejel prvo nagrado na tekmovanju v Piranu in Radljah ob Dravi ter v Italiji in Srbiji, kjer je bil uspešen že leta 2017. »Vsa ta priznanja in nagrade so posebne in pomembne. Tudi vsak padec in neuspeh sta pomembna, ker je s tem kovana pot do cilja. Največja nagrada zame pa sta zadovoljna publika in velik aplavz, kar v teh časih že močno pogrešam.«
Meni, da so nagrade potrditev, da je na pravi poti in svoj talent dobro neguje, prepričan pa je, da vsega naštetega ne bi dosegel brez pomoči profesorja Šantka, ki mu ves čas stoji ob strani, za kar mu je zelo hvaležen.
Uživati vsak trenutek
Matajič, ki vsakodnevno vadi več ur, veliko prostega časa nima. Kot pravi, želi še naprej trdo delati in uživati vsak trenutek v glasbi, njegova želja pa je postati eden najboljših pianistov na svetu. »Upam, da mi bo nadaljnje šolanje v tujini dalo še več znanja in bom lahko s svojim igranjem predstavljal Prekmurje in Slovenijo na velikih odrih.«
Kadar le najde kaj prostega časa, ga preživi s prijatelji, na sprehodih v naravi, ob koncih tedna, med počitnicami in prazniki pa si rad ogleda kakšen film.
Finalist Mladih upov
Da bi zastavljene cilje lažje dosegel, se je Marko Matajič prijavil na razpis Mladi upi 2020 in se uvrstil v ožji krog finalistov. V dobrodelnem projektu, ki poteka od leta 2013, mladim talentom s področja športa, umetnosti, znanosti in mladim parašportnikom razdelijo finančna sredstva za razvoj znanja in talenta. Ker je bil na razpisu izbran, bo denar porabil za izobraževanje in nakup novega klavirja.