Kot so zapisali v svoji projekciji na Institutu Jožef Stefan (IJS), epidemija narašča vse hitreje, čeprav smo na vrhuncu počitniške sezone, kar deluje kot delno zaprtje države. Lansko leto je v tem obdobju epidemija upadala. Vse pomembnejšo vlogo ima po njihovih navedbah naraščajoče lokalno okuževanje, ki je že prevladujoče.
Po kriterijih ECDC smo v zeleni fazi, v oranžno bomo predvidoma prešli naslednji teden. Če se ne bomo pravočasno dovolj precepili, bomo jeseni z lahkoto presegli drugi val epidemije v bolnišnicah. Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni, so pozvali na IJS.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Kužen vsak 1000. prebivalec
Reprodukcijsko število R je več kot 50 % večje, kot je bilo pred enim letom, kar je zaskrbljujoče. Če se bo to razmerje ohranilo tudi v prihodnosti, eksponentne rasti epidemije v jeseni ne bo možno ustaviti niti s strogimi ukrepi, so opozorili. Trenutno je po ocenah IJS delež kužnih približno 0,1 % prebivalstva oziroma približno vsak 1000. prebivalec, delež različice delta v populaciji pa je zdaj že skoraj 100 %.
Pripravili so tudi več projekcij razvoja epidemije ob različnih reprodukcijskih številih. Ob predpostavki, da lokalno reprodukcijsko število ostane 1,25 in da dnevno uvozimo 15 okužb, bi bilo 25. avgusta v bolnišnicah že okoli 70 bolnikov, od tega približno 15 na intenzivni negi, umrlo pa bi še osem covidnih bolnikov, še ugotavljajo na IJS.
Včeraj je bilo sicer v Sloveniji odkritih 139 novih okužb, koliko je novih primerov v Pomurju, pa lahko preverite TUKAJ.