Prihodnje dni bodo inšpektorji izvajali poostren nadzor na terasah gostinskih lokalov, je včeraj napovedala Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata. Zdravstveni inšpektorji medtem ugotavljajo, daj se stanje v cepilnih centrih izboljšuje, saj organizacija in izvajanje cepljenja proti covidu-19 večinoma potekata skladno z nacionalno strategijo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Več nadzorov v cepilnih centrih
V preteklem tednu so zdravstveni inšpektorji opravili 175 nadzorov v cepilnih centrih, od katerih jih je bilo 12 na podlagi prijav. Neskladnosti, ki so jih že odpravili, so ugotovili le pri koncesionarju v sklopu cepilnega centra izolskega zdravstvenega doma, je Potza pojasnila na današnji vladni novinarski konferenci. Prijave so se večinoma nanašale na izvajanje strategije cepljenja v delu glede prednostnih skupin. V Zdravstvenih domovih Slovenska Bistrica, Kamnik in Celje neskladja niso bila ugotovljena. Postopki zoper mariborska klinični center in zdravstveni dom ter Zdravstveni dom Koper, ki so jih na podlagi prijav uvedli pred 1. aprilom, pa še niso zaključeni. Osem od 12 prejetih prijav v zadnjem tednu se je nanašalo na cepilni center Zdravstvenega doma Ljubljana. Kot prijavo obravnavajo primer osebe, stare 29 let, brez pridruženih kroničnih bolezni oz. izpolnjevanja drugih prednostnih kriterijev, ki je bila domnevno vabljena na cepljenje, cepljena pa naj nato ne bi bila.
Tudi na inšpektoratu so v medijih in na družbenih omrežjih zasledili poročanje, da so bile osebe 27. aprila vabljene na cepljenje na Gospodarsko razstavišče, vendar pa nato cepljenje ni bilo izvedeno. "Na cepilnem mestu se je namreč izkazalo, da so bile vabljene po pomoti, saj ne izpolnjujejo nobenega izmed prednostnih kriterijev, ki jih navaja nacionalna strategija cepljenja," je pojasnila.
Postopki sicer še niso zaključeni, a kot kaže za zdaj, je šlo za sistemsko napako, je pojasnila Potza. "Napake se ob izvedbi tako množičnega cepljenja lahko zgodijo, skupni cilj tako cepilnih centrov kot zdravstvene inšpekcije pa je, da se napake v čim večji meri odkrijejo in v najkrajšem možnem času odpravijo. Na ta način bo prebivalcem zagotovljena ustrezna dostopnost do cepljenja," je še pozvala.
Sicer pa na zdravstvenem inšpektoratu ocenjujejo, da se stanje na terenu izboljšuje, poleg tega cepilni centri prehajajo na aktivno vabljenje ljudi na cepljenje, je dejala Potza. Šest zdravstvenih domov je z ročno vodenega cepilnega seznama prešlo na elektronsko vodene, to so zdravstveni domovi Ribnica, Lendava, Murska Sobota, Krško, Slovenske Konjice in Ptuj. Iz pasivnega načina polnjenja cepilnega seznama pa sta v aktivno polnjenje seznamov prešla zdravstvena doma Ajdovščina in Krško.