Barbara Ferenčak, novoizvoljena županja Občine Odranci, je po izobrazbi diplomirana inženirka kemijske tehnologije, zaposlena v farmacevtskem podjetju. V času študija in nekaj časa po njem je živela in delala v Ljubljani, najprej na Kemijskem inštitutu in nato v farmacevtskem podjetju, kjer je prevzela povsem novo področje dela. »Toda v meni je vedno tlela želja vrniti se v Prekmurje, zato sem iskala možnosti, da bi tu dobila zaposlitev.« Priložnost za vrnitev se ji je ponudila z objavo prostega delovnega mesta v Prekmurju, za katero sploh ni vedela, kaj jo dejansko čaka. Pomembno ji je bilo samo to, da se bo lahko vrnila domov.
Kaj vas je tako vleklo domov? Ljubljana je vendar mesto z veliko možnostmi za uspešno poklicno kariero.
»Če želiš in si upaš, lahko napreduješ kjer koli. To lahko povem iz lastnih izkušenj. Zaradi različnih funkcij, ki sem jih opravljala, z dopolnjevanjem znanja in seveda z dobro ekipo, s katero sem sodelovala, sem napredovala tudi v Prekmurju. Da se, samo če si želiš. Kot rečeno, pa mi je bil poglavitni cilj vrniti se in doma ponuditi svoje znanje, delo in pomoč.«
So Odranci vaš rojstni kraj?
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
»Da, Odranci so moj rojstni kraj. Sem ponosna Odrančanka in zagovornica Odranec. Spomnim se neke skupne malice v Ljubljani, ko me je sodelavec začudeno vprašal, ali imamo plinovod. Rekla sem mu: 'Da, moj dragi sodelavec, imamo plinovod, pa tudi kanalizacijo, vodovod in asfaltne ceste.' To je bilo pred morda trinajstimi, štirinajstimi leti. Takšno dojemanje Prekmurja kot okolja s slabšimi in omejenimi možnostmi me spodbuja, da skušam stvari premakniti naprej. Da dokažemo, da smo in da zmoremo.«
Je po vašem mnenju sklicevanje na obrobnost izgovor za neuspeh?
»Lahko je tudi to, je pa treba tudi na periferiji delati. Morda se je treba za neko stvar celo bolj potruditi ali izkazati, za isto stvar narediti več kot v središčih, kjer je marsikaj samoumevno. Vzemimo na primer študenta. Če živi v Ljubljani ali okolici, ima vse na dosegu roke, naš študent pa mora priti tja, si organizirati prenočišče, hrano, se znajti in preživeti. To je že en tak primer, ko moraš narediti dva koraka več, da prideš na isti začetni položaj, kot ga ima nekdo, ki živi v središču.«
Če je bila želja vrniti se v domači kraj povezana s priložnostjo najti zaposlitev, kaj je bil potem motiv, da ste kandidirali za županjo?
»Na nekem pikniku je bila to zgolj šala, iz katere pa se je porodila iskrica, ki je tlela eno leto. Bilo je kar nekaj burnih notranjih razprav o tem, zakaj ja in zakaj ne, zakaj jaz in koliko energije bo to terjalo od mene. Obstaja list papirja, kjer so zapisani plusi in minusi, toda na koncu je prevladala misel partnerja: Če si predana Odrančanka in trmasta domačinka, poskusi, kajti veš, da boš zmogla.«
Torej imate radi domači kraj in ljudi.
»Zelo.«
Kaj se bo zaradi dveh služb spremenilo v vašem zasebnem življenju, čemu se boste morali odpovedati?
»Preoblikovati bom morala svoj prosti čas, v katerem pa bo še vedno ostal čas za sprehode, ki jih potrebujem tudi zaradi obeh služb. Odpadla bo morda kakšna kavica in klepet, in ker bom verjetno več delala zvečer in ponoči, bo tudi kakšna knjiga dlje časa ostala na nočni omarici.«
Se boste ob vseh obveznostih lahko posvetili še ljudem, društvom ali prireditvam, ki jih pripravljajo?
»Obiskovalka prireditev sem bila že prej in se to ne bo spremenilo, vsekakor pa so zame prioriteta ljudje. Zato sem tudi po izvolitvi povedala, da bom za srečevanja z občani namenila svoj popoldanski čas. To ne bodo uradne ure, ampak popoldne, rezervirano za občane.«
Občinski svet Občine Odranci se je že sestavil. Kje bo treba delo nadaljevati in kaj zagnati na novo?
»Velik izziv, v katerega bomo morali zagristi, je komunalna čistilna naprava, ki je pomembna tako za Odrance kot tudi za sosednje vasi. Vzporedno s tem je treba videti tudi problem vodovodnega omrežja in oskrbe s pitno vodo. Poznam problem tople pitne vode v poletnih mesecih, s katerim so se soočili že naši predhodniki in kar bo treba reševati tudi v prihodnje.
V Odrancih imamo tudi dva osrednja prostora, ki se jima bo treba posvetiti pri iskanju novih vsebin. Eden od teh je območje, kjer stoji dnevnovarstveni center za starejše občane. Tretja stvar, ki bo deležna naše pozornosti, pa je nadgradnja družabnega življenja z možnostjo druženja različnih generacij vse leto. Člani občinskega sveta so že dali številne predloge in vsa pohvala ekipi, ki že premišljuje o tem in želi skupaj z mano neko pozitivno dogajanje.«
V javnosti je precej razširjeno prepričanje, da novo vodstvo ne bo imelo veliko dela, ker da imajo Odranci že vse urejeno. Kaj pravite na to?
»To lahko večkrat slišimo in je pogled zunanjega opazovalca, v katerem je morda tudi kanček zavisti, oziroma mnenje nekoga, ki je zunanji opazovalec z nejasno sliko. Zagotovo je marsikaj utečeno in dobro urejeno, še zmeraj pa so možnosti za izboljšave.«
Ali boste okrepili občinsko upravo?
»Ničesar ne izključujem. Prvi mesec bom spremljala zadeve in videla, ali bo treba kaj spreminjati. Menim pa, da celotna ekipa dela že sedaj dobro.«