Program invazivne srčne diagnostike, katetrizacije levega srca in perkutane intervencije na koronarnem žilju bodo izvajali enkrat do dvakrat tedensko s timom zdravnikov pod vodstvom Mitje Lainščaka in z drugimi strokovnimi sodelavci, kasneje pa želijo ta program še nadgraditi in razširiti.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Koronarografija je ključna invazivna kardiološka preiskava, ki omogoča pregled koronarnega žilja. Poteka tako, da vstopijo v stegensko ali radialno arterijo in nato s katetrom do ustja koronarne žile. Koronarno anatomijo in morfologijo si nato prikažejo s pomočjo kontrastnega sredstva ter ocenijo prisotnost ter obseg koronarne bolezni. Glede na izvid in klinične spremembe zapore ali zožitve ter stanje bolnika izvedejo perkutano koronarno intervencijo in ob tem največkrat vstavijo žilno opornico, po potrebi pa bolnika napotijo na operativni poseg.
Letos načrtujejo vsaj sto tovrstnih preiskav, čim prej pa želijo zagotoviti izvedbo tudi za hospitalizirane bolnike z akutnim infarktom srca. Za potrebe interventne kardiologije načrtujejo gradnjo novih prostorov in nakup novega angiografa, saj tovrstne preiskave letno potrebuje vsaj 800 bolnikov iz Pomurja.
Za paciente iz Pomurja je izvajanje invazivne srčne diagnostike v regijski bolnišnici pomembna pridobitev, saj ima pomurska regija najvišjo pogostost bolezni srca in ožilja ter umrljivost zaradi njih v Sloveniji. Do zdaj so bolniki iz Pomurja morali za tovrstni poseg v enega izmed šestih interventnih kardioloških centrov drugod po Sloveniji.