V Splošni bolnišnici Murska Sobota je na področju zdravstvene nege zaposlenih 520 delavcev, od tega je 187 diplomiranih medicinskih sester, 285 medicinskih sester, ostalo pa so babice, bolničarji in pripravniki. "V primerjavi z drugimi slovenskimi bolnišnicami smo kadrovsko na spodnji meji dobre zasedenosti in zaenkrat nekako obvladujemo delo," pravi Natalija Vičar, glavna medicinska sestra na pljučnem oddelku murskosoboške bolnišnice in namestnica pomočnicedirektorja za področje zdravstvene nege.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
"Dejstvo je, da so obremenitve - tako fizične kot psihične - medicinskih sester, ki so v večini ženske, moških je le kakšnih deset odstotkov, vse večje, kar se pozna tudi na bolniškem staležu. Težaško delo lahko z leti pri starejših povzroči okvaro hrbtenice, pri mlajših pa prihaja do pogostejše odsotnosti z dela zaradi porodniškega dopusta ali bolezni otrok. Ker pa delo v bolnišnici zahteva 24-urno prisotnost medicinskega osebja, je kljub nemajhnemu številu zaposlenih na koncu malo medicinskih sester, s katerimi lahko normalno organiziramo delo," pove Vičarjeva. Tako jih je premalo, da bi jih razporedili v službo v vseh treh izmenah, tudi ob sobotah, nedeljah in praznikih. Doda še, da bi realno gledano za optimalno organizacijo dela v murskosoboški bolnišnici potrebovali za slabo tretjino več kadra s področja zdravstvene nege, kot ga je trenutno.
Zaradi preobremenjenosti, neugodnih delovnih pogojev in slabega plačila pa se vse več medicinskih sester odloča za odhod v tujino, kjer so pogoji dela boljši in plačilo bistveno višje. V teh dneh je Splošna bolnišnica Murska Sobota razpisala nova delovna mesta za petnajst pripravnikov s področja zdravstvene nege in upajo, da se bodo mladi, ki so končali šolanje, tudi odzvali.