Murskosoboška izpostava Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje je tudi letos razpisala natečaj - že 22. po vrsti - za najboljša likovna in literarna dela na temo o naravnih in drugih nesrečah.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Letos je sodelovalo 28 pomurskih šol in 21 pomurskih vrtcev; tradicionalno pa so se natečaja udeležile tudi nekatere šole iz sosednje Madžarske.
Od tam so prejeli iz 7 šol 30 likovnih del. Iz Pomurja pa je s svojimi izdelki sodelovalo več kot 400 avtorjev; 330 je bilo likovnih, ostalo pa literarni. Vsem so pomagali mentorji - 115 slovenskih ter 9 tujih.
Posebna komisija je izmed prispelih literarnih del izbrala po pet najboljših del iz treh starostnih kategorij – to je skupaj 15 del - in jih poslala na državni izbor. Likovna dela je ocenjevala druga komisija, ki je izmed prispelih del prav tako izbrala po pet najboljših v vsakih kategorij in nato skupno 20 del poslala na državni izbor. Vsa izbrana dela pa so med seboj enakovredna in niso rangirana.Za najaktivnejšo šolo na področju izvajanja programa aktivnosti informiranja, izobraževanja in usposabljanja predšolske in osnovnošolske mladine za osebno in vzajemno zaščito je bila izbrana Osnovna šola Kajetana Koviča Radenci, najaktivnejši vrte pa je Vrtec pri OŠ Cankova.
Martin Smodiš, vodja soboške izpostave RS za zaščito in reševanje: "Z vsakoletnim regijskim natečajem in ostalimi aktivnostmi programa informiranja, izobraževanja in usposabljanja predšolske in šolske mladine, želimo ozaveščati in obenem krepiti zavest naših najmlajših ter posredno tudi njihovih staršev, vzgojiteljev in učiteljev, da se nesreče dogajajo vsakodnevno, da se lahko zgodijo tudi nam, da se moramo na njih ustrezno pripravljati in tako v največji meri omejiti, oziroma ublažiti njihove posledice."
Smodiš dodaja, da se vsi tega problema vedno bolj zavedamo, kar kaže vedno bolj številčno sodelovanje v tudi ostalih aktivnostih omenjenega programa informiranja.