Osemenjevalni centri Murska Sobota, Ptuj in Preska, ki delujejo v sklopu kmetijsko-gozdarskih zavodov (KGZ) Murska Sobota, Ptuj in Ljubljana, so izdali letošnji katalog bikov, v katerem so predstavljene plemenske vrednosti in izbrane lastnosti živali, ki pomembno vplivajo na odločitve ob osemenjevanju plemenskih krav. Pravilna izbira in uporaba plemenskih živali rejcu zagotavljata zanesljiv napredek, dohodek in uspeh tudi v prihodnosti, ključno pa je, da imajo vse živali znano poreklo po očetu in materi za vsaj tri generacije. »Tako se izognemo morebitnim neželenim sorodstvom, negativnim selekcijam in genetskim napakam,« je pojasnil Marjan Špur, vodja vzrejališča plemenskih bikov lisaste pasme v Murski Soboti.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
V katalogu, ki je namenjen splošni javnosti, rejkam in rejcem, izvajalcem osemenjevanja, selekcionistom, kmetijskim svetovalnim službam in učnim ustanovam, so predstavljeni biki lisaste, črno-bele, rjave in cikaste pasme ter mesne pasme oziroma pasme limuzin in šarole. Vsak bik ima ob testiranju izračunan skupni selekcijski indeks oziroma plemensko vrednost, pri vsakem so znani poreklo in genetske posebnosti, opravljeni so slovenski in mednarodni izračuni, ki dajo skupni rang za pozicijo, ki jo žival trenutno zaseda v svoji populaciji.
95 plemenskih bikov
V katalogu za licenčno leto 2024 so predstavljeni biki, katerih seme je dovoljeno uporabljati med 1. januarjem in 31. decembrom 2024. Med lisasto pasmo, ki je ena najboljših pasem za prirejo mleka in mesa, je dvajset živali. Dvanajst bikov, skotenih v letih 2021 in 2022, je v katalog uvrščenih na novo, zato imajo tudi posebne genomske oznake GS in so genomsko testirani, pet jih je progeno testiranih, kar pomeni, da so iz prejšnjih generacij oziroma so se skotili v letih 2016 in 2017 in že imajo potomce, znotraj lisaste pasme pa so še trije biki čiste linije, kar pomeni, da zaradi svojih lastnosti predstavljajo popolno kombinacijo za prirejo mesa. »Ti biki so po kakovosti enakovredni z izključno mesnimi pasmami,« je povedal Špur.
V katalog je uvrščenih 16 progeno testiranih bikov in 19 genomsko testiranih bikov črno-bele pasme, ki je nastala na Nizozemskem in na severovzhodu Nemčije ter se je tudi v Sloveniji skozi leta uveljavila kot specializirana pasma za prirejo mesa. Rjavo pasmo predstavlja v katalogu 9 progeno testiranih bikov, 8 genomsko testiranih bikov, dva bika sta izvornega tipa. Rjava pasma je prav tako kombinirana pasma za prirejo mleka in mesa s poudarkom na visoki prireji mleka in na vsebnosti beljakovin. Današnje rjavo govedo je praviloma zelo odporno, vzdržljivo, dolgoživo, plodno, ima čvrste noge ter parklje. Med biki mesnih pasem najdemo v katalogu 9 živali pasme limuzin in 9 živali pasme šarole. Obe izvirata iz Francije, sta pa zelo prilagodljivi, hitro rasteta in imata veliko sposobnost zauživanja voluminozne krme. V katalogu so tudi trije biki cikaste ali slovenske avtohtone pasme, za katere sta značilni bela obarvanost hrbta in trebuha ter porazdelitev lis na opečnato rdeči podlagi. Gre za zelo skromno in ekonomično žival, ki kljub svoji nekoliko nižji rasti daje odlično meso in mleko.
Vse živali, uvrščene v kataloge od leta 2000, si lahko zainteresirani ogledajo tudi na posebni spletni strani Kmetijskega inštituta Slovenije.